Maizena

Maizena je historický obchodní název pro kukuřičný škrob, který se uchytil a používá se dodnes. Pod pojmem maizena se tak neskrývá nic jiného, než obyčejný kukuřičný škrob, který můžeme v kuchyni využít i my.

Co je to škrob

Škrob je bílý prášek, který není vodě rozpustný. Z chemického hlediska jde o polysacharidy, které obsahují tisíce molekul glukózy. Nás ale ani tak nezajímá chemický popis, ten nechme chemikům, ale využití. Škroby se používají od nepaměti k zahušťování či výrobě pudinků, své uplatnění mají i v průmyslu. Existuje celá řada škrobů, my se budeme blíže věnovat škrobu kukuřičnému.

Nutriční hodnoty a složení

Než si popíšeme, k čemu všemu je možné kukuřičný škrob využívat, podívejme se, jaké má složení a nutriční hodnoty. Samozřejmě obsahuje nejvíce sacharidů, mimo to ale také vápník, hořčík, fosfor nebo třeba selen. Na rozdíl od škrobu bramborového neobsahuje solanin. Právě z tohoto důvodu je označován za zdravější formu škrobu a spousta lidí mu dává přednost. Spousta lidí zavrhuje bramborový škrob právě pro obsah jedovatého solaninu a dává přednost kukuřičnému škrobu.

Alergie

Existují lidé, kteří mohou trpět kukuřičnou alergií. Ti nesmí konzumovat jak samotnou kukuřici, tak ale ani kukuřičný škrob. Na druhé straně je škrob kukuřičný ideální náhradou pro ty, kteří trpí alergií na brambory. Ano, i tací jsou.

Využití maizeny

Maizena má v kuchyni mnohostranné využití. Pojďme se tedy podrobněji podívat, kde všude ji budeme moci využívat.

Zahušťovadlo

Občas je potřeba nějaký pokrm zahustit. Ať už jde o polévku či omáčku, ne vždy je vhodné, aby byla konzistence podobná vodě. Pokud tedy chcete některý váš pokrm zahustit, maizena je vhodným prostředkem. Dávejte však pozor na dávkování, stačí trošku přidat a pokrm bude hustý až moc.

Příprava pudinku

Pokud si kupujete pudinky v prášku, věřte, že kromě přidaného barviva neobsahují nic víc než kukuřičný škrob. Pudink si tak můžete připravit i za pomoci maizeny. Výsledek bude úplně stejný, navíc budete mít pocit z toho, že jste si jej vyrobili svépomocí. Je jen na vás, jaké další přísady zvolíte a budete-li chtít barvit.

Křehkost těsta

Pomocí kukuřičné moučky můžete také ovlivňovat křehkost těsta. Z tohoto hlediska má vlastnosti stejné jako škrob bramborový. Přidává se tedy do mouky, aby bylo těsto křehčí a nadýchanější.

Modifikovaný kukuřičný škrob

Ještě bychom rádi upozornili na nápis, který se na etiketách často vyskytuje. Pokud na nějakém produktu naleznete obsah modifikovaného kukuřičného škrobu, nemusíte mít obavy. Spousta lidí si myslí, že jde o geneticky modifikovaný výrobek, ve skutečnosti to však neznamená nic jiného, že byl vyroben za pomoci dostupných fyzikálních a chemických prostředků. Kolem modifikovaného kukuřičného škrobu tak vznikají nesmyslné mýty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno