Nashi

Nashi neboli asijská hruška je exotický druh ovoce, který se už podle svého názvu podobá hrušce. Pochází z Číny, a ačkoliv je u nás prakticky neznámý, je velmi chutný a plný vlákniny.

Exotické ovoce nashi pochází z Číny, běžně se však pěstuje také v Japonsku, Francii či Itálii. V České republice se toto ovoce nepěstuje. Na pultech obchodních řetězců se čas od času objeví, chuť ovoce nashi tak můžete vyzkoušet i sami. Obvykle jej obchody balí do měkkých bílých sítěk, které je chrání před otlučením. Plody japonské hrušky vypadají spíše jako jablko, chutí se však naopak přibližují k hrušce. Má kupovitý, často mírně zploštělý tvar a dlouhou stopku. Slupka má obvykle bronzovou barvu a často na sobě nese malé tečky či skvrny. Dužina nashi je šťavnatá, sladká a křupavá. Toto ovoce pochází z asijského druhu hrušně.

Nashi – vliv na zdraví

Nashi si u nás svou popularitu bohužel příliš nezískal. Zatímco ve Francii či Itálii se běžně pěstuje právě kvůli oblíbenosti, u nás ji nikdo příliš nekupuje. Důvodů může být několik, ať už nezajímavá chuť pro českého konzumenta, tak nedůvěra k neznámým druhům ovoce. Okusit nashi se vyplatí už kvůli zdravým vlivům na lidský organismus. Japonská hruška podporuje trávení a zlepšuje funkci trávicího ústrojů. Konzumace nashi se doporučuje také při kašli a nachlazení. Má močopudné účinky a zmírňuje působení alkoholických nápojů. Obsahuje sacharidy, uhlohydráty, cukry a poměrně velké množství vlákniny. Ačkoliv neobsahují příliš vitamínu, jsou také bez obsahu tuku a cholesterolu. Jsou tak vhodným typem ovoce pro ty, které vysoká hladina cholesterolu trápí.

Použití v kuchyni

Jak japonskou hrušku konzumovat? Stejně jako hruška či jablko chutná i nashi delikátně zasyrova. Můžete jej také nakrát na kostičky a přidat do ovocného salátu. Obohatit takový salát jednou za čas méně známým exotickým ovoce určitě stojí za to. Nashi je vynikající surovinou k výrobě džemů a marmelád, které jsou vynikající, akorát sladké a jen mírně nakyslé. Pokud oloupané či nakrájené kousky nashi budete nechávat chvíli odpočívat či nebudete salát konzumovat ihned, doporučujeme jej zakápnout citronovou šťávou. Ta zabrání zhnědnutí dužiny.

Nashi je stejně jako mnohé exotické druhy ovoce opomíjenou potravinou. Ačkoliv není vitamínovou bombou jako jiné tuzemské či exotické druhy, vyniká svou chutí a především posilováním a zlepšením funkce trávicího systému. Až jej příště v obchodě opět uvidíte zabalené do bílé síťky, alespoň jeden kousek si kupte a vyzkoušejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno