Domů Výživa Pěstování Pěstování brusinek

Pěstování brusinek

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea L.) je stálezelený keř z čeledi vřesovcovitých, který máme v oblibě zejména pro jeho dekorativní a jedlé ovoce. Původně roste převážně na vřesovištích, ale pěstování brusinek v zahradě není nijak těžké. Stačí se držet několika základních pravidel.

Předem však musíme říct, že nejde o keř vhodný pro začátečníky. Jsou-li jí však poskytnuty správné podmínky, oplatí nám naši péči hojnou sklizní. Brusinky se uplatní jako přírodní lék i prostředek k dochucení pokrmů.

Něco málo z historie brusinek

Domorodí Američané sbírali brusinky podle archeologických nálezů už v pravěku. Později je jejich léčitelé používali i jako obklady pro odstranění jedu z ran a brusinková šťáva tvořila neodmyslitelnou součást nejrůznějších rituálů (zejména jako barvivo). Šlo o neodmyslitelnou součást jejich každodenní stravy i života. Indiáni jedli brusinky čerstvé i tepelně upravené. Tvořili například součást pemmi – výživné směsi, kterou si s sebou lovci nosili na delší výpravy.

Je zdokumentováno, že již v roce 1683 se kolonisté naučili od indiánů vyrábět brusinkovou šťávu. Ale teprve v devatenáctém století dorazila tato rostlina až do Evropy a v Americe někdy v tomto období také začala umělá kultivace brusinek. V současné době se zde ročně sklidí až 277 000 tun těchto lahodných plodů!

Pěstování brusinek

Pro pěstování v zahradě se v zásadě nejlépe hodí dva druhy Vaccinium oxycoccus a Vaccinium macrocarpon. Zatímco první druh odolá i nepříznivým podmínkám, druhý obšťastní své pěstitele opravdu velkými a šťavnatými plody.

Brusinky se v přirozeném prostředí usídlily v bažinatých půdách a na rašeliništích. A podobné podmínky vyžadují i v lidské péči. Radost jim udělá zejména kyselý, propustný a stále vlhký substrát s optimálním pH okolo 3,0-4,0. Jako pěstební médium se obvykle používá rašelina promísená s pilinami a pískem. Jestliže je nutné substrát ještě okyselit, může být použit i zředěný síran draselný.

Brusinka nejlépe roste na slunných místech, kde se může pochlubit největší úrodou. Jejich nepřítelem je však mráz, obzvláště jsou-li pěstované na volném prostranství, v zimě tedy vyžadují ochranu.

Jak na správnou výsadbu

Brusinkové keře lze svěřit zemi na podzim nebo na jaře, nejlépe ve vzdálenosti 30-50 x 30-50 cm. V průběhu vegetačního období vyžadují pravidelnou závlahu, protože mají poměrně mělký a nepříliš rozsáhlý kořenový systém. Jde o adaptaci díky níž rostlina toleruje periodické záplavy v přírodě. Nejlepší pro zavlažování je dešťová voda. Jako ochrana před vysycháním substrátu a pronikáním plevele poslouží mulčovací vrstva. A po celou dobu vegetace je třeba brusinkám dopřávat speciální hnojiva pro acidofilní rostliny. Brusinka obvykle plodí od třetího roku pěstování.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno