Pěstování rajčat

Rajčata patří mezi chutnou a na vitamíny bohatou zeleninu. Bohužel, rajčata, na která narážíme na pultech řetězců, mají umělou chuť, a to díky nepřirozenému pěstování. Nic se nevyrovná rajčatům, která si vypěstujeme sami. Víte, jak na to?

Ačkoliv rajčata nepatří k nejjednodušším typům zeleniny na pěstování, při dodržení základních pravidel je lze pěstovat na zahradě i na balkóně. Na trhu jsou k dispozici různé odrůdy rajčat, které mohou mít trochu odlišné podmínky pro pěstování, vždy se tak seznamte přesně s odrůdou, kterou chcete pěstovat. Rajčata lze vypěstovat jak ze semínek, tak z předpěstovaných sazenic. Druhá možnost je rychlejší a snazší. Ukažme si, jak si vypěstovat krásná chutná rajčata doma na zahradě.

Výsadba sazenic

Pokud jste se rozhodli pro výsadbu již vypěstovaných sazenic, ušetříte si spoustu práce i času a výsledek bude neméně kvalitní. Navštivte své oblíbené zahradnictví, kde vám sazenice rádi prodají a o jednotlivých odrůdách řeknou i bližší informace. Výsadbu sazenic byste měli provést až po zmrzlících, tedy zhruba v půlce května. V tuto dob u by už neměly hrozit ani přízemní mrazíky, zhruba v půlce května. V tuto dob u by už neměly hrozit ani přízemní mrazíky, čímž odpadá riziko zmrznutí a zvadnutí sazenic. Sazenice sázejte do kypré půdy, doporučujeme použít speciální zeminu pro rajčata, která obsahuje dávku hnojiva, ideální pro výsadbu. Sazenice sázejte s dostatečným odstupem, aby měly prostor. Pokud je chladnější rok a i v půlce května hrozí přízemní mrazy, doporučujeme sazenice překrýt prodyšnou zahrádkářskou textilií, která rajčata před mrazem ochrání. Ihned po zasazení všechny sazenice zalijte.

Výživa, údržba, podpírání

Je třeba si uvědomit, že rajčata patří k vysokým rostlinám a mají tendence se proto zohýbat a lámat. S postupným růstem rajčat je třeba vytvořit dostatečnou oporu. V blízkosti vysazené sazenice umístěte dostatečně dlouhou tyč, během růstu se bude rostlinu na tyč upínat a rajčata budou krásně růst ve vzduchu, aniž by se dotýkaly země. V průběhu roku je třeba o rajčata pečovat – zajistit jim dostatečnou výživu, zbavovat se plevelu, ošetřovat. Rajčata vyžadují každodenní závlahu. Zalévejte vždy přímo ke kořenům, nikoliv na listy. Zaléváním listů může dojít k jejich zahnívání a vzniku plísní. Podporu růstu můžete docílit použitím šetrného kvalitního hnojiva. Rovněž je třeba zbavovat se škůdců a chránit rajčata před onemocněním.

Pěstování rajčat je poměrně náročné, ale výsledek opravdu stojí za to. Pokud si počkáte a budete se o svá rajčata správně starat, odmění vás velkými, šťavnatými chutnými plody, které v obchodě jen tak nekoupíte. Vyvarujte se také nejčastějším chybám – přelévání, přihnojování na listy rajčat či nedostatečná ochrana vůči plísním a chorobám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno