Chlebovník – pěstování

Chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus) je strom, který v přirozených podmínkách dosahuje opravdu úctyhodných rozměrů. V pralesích Indie, kde je jeho domovina, dorůstá do výšky až 30 metrů. Toho se v našich podmínkách obávat nemusíme, protože napodobit podmínky pralesa v České republice ve venkovních prostorách neumíme. Přesto se ale s trochou trpělivosti můžeme dočkat i vlastních plodů.

Chlebovník

Co je chlebovník?

Chlebovník různolistý je národním stromem Bangladéše. Pokud bychom strom poranili, začne z něj vytékat mléčná tekutina. A je jedno, na jakém místě je strom poraněn. Plody tohoto stromu se nazývají jackfruit nebo breadfruit. Jsou to opravdu velké plody, vážit mohou okolo 10 kg. Jeden z největších plodů, který byl sklizen vážil dokonce neuvěřitelných 30 kg! Před samotnými plody chlebovník vykvete bílými květy, které jsou uspořádány do soukvětí. Dřevo stromu se používá k výrobě hudebních nástrojů. Listy, kořeny a také mléčná tekutina je používána jako prostředek proti horečce nebo také ke snížení krevního tlaku.

Latex z chlebovníku

Mléčná šťáva, která vytéká ze všech částí stromu (včetně plodů) se nazývá latex. Je velmi užitečná, používá se například při těsnění lodí.

Pěstování ze semínka

Nejedná se o příliš obvyklý strom, proto jsme odkázáni na pěstování ze semínka. Ta je možné zakoupit ve specializovaném obchodě. Druhou možností je získat je z plodu, který si zakoupíme. Semínka je nutné vysít co nejdříve poté, co je získáte, protože klíčivost je časově omezená. Nicméně pokud vysadíme včas, klíčivost je poměrně velká a prvních klíčků se dočkáte zakrátko. Semínka namočíme den předem do vlažné vody, poté je vložíme do substrátu asi 1 cm pod povrchem půdy. Zakryjeme fólií nebo sklem, abychom získali vlhko a teplo. To je totiž pro klíčení ideální.

Jackfruit

Podmínky pro pěstování

Jako substrát pro výsev semen je možné použít kokosové vlákno, které najdete v každém květinářství. Chlebovník si potrpí na polostín až slunné stanoviště. V létě můžete rostlinu vynést ven, jen dbejte na to, aby okolní teplota nebyla nižší než 25 °C. To je důležité zejména při klíčení. Když je rostlina venku, měla by být na místě, které je chráněné před větrem a přímým slunečním světlem. Po výsadbě udržujeme substrát neustále vlhký.

Zálivka

Jakmile se objeví rostlinka, je i nadále důležité pravidelné zalévání. A to od jara až do podzimu. Ideální je zalévat takovým způsobem, který je pro rostlinu přirozený v pralese. To znamená rosení odstátou vodou pokojové teplot. Přes zimu pak rostlinu necháme zazimovat, což znamená, že zálivku velmi omezíme.

Plod struktura

Přesazování

Chlebovník je rostlina, která poměrně rychle roste. Proto bude v prvních letech nutné ji přesazovat každý rok. Činíme tak podle potřeby v průběhu celého roku, ideálně však na jaře. Poté, co rostlina zpomalí svůj růst, pouze kontrolujeme, nakolik zaplňuje květináč a přesadíme ji pouze tehdy, když se nám zdá, že kořenový systém rostliny už nemá místo pro svůj růst.

Řez rostliny

Vzhledem k rychlému růstu je dobré rostlinu také občas prořezávat. Díky řezu budete dosahovat požadovaného tvaru rostliny a současně zabráníte tomu, že přeroste. Po dvou letech je možné chlebovník vysadit ven na místo chráněné před větrem a přímým sluncem. Avšak v zimě je zapotřebí chránit strom před mrazem. Po třech až osmi letech se můžete dočkat prvních plodů.

Chlebovník

Květy a plody

Na stromě se objevují samčí i samičí květy. Samčí květy se objevují dříve. Plody jsou kulaté až oválné, 15 až 20 cm dlouhé a asi 20 cm široké. Jejich slupka je tenká a má zprvu zelenou barvu. Jak plod dozrává, může se zbarvovat do žluté. Vyvíjí se na ní červenohnědé oblasti a slupka získává pravidelné hrbolky ve tvaru mnohoúhelníku. V době zralosti je plod uvnitř bílý a škrobovitý. Nedozrálý plod má zelenou barvu uvnitř a struktura je podobná syrovým bramborám. I nezralý chlebovník má své využití, používá se jako zelenina, před konzumací je ale třeba jej uvařit.

Lékařské použití chlebovníku

Různé části rostliny se používají na různé zdravotní neduhy. Zdravotní použití chlebovníků vyplývá z několika staletí ověřených postupů, na které spoléhali zejména obyvatelé Asie. Chlebovník se používal na vysokou horečku, ale také na léčbu astmatu nebo ke snížení krevního tlaku. Také listy byly využívány pro své účinky. Používaly se zejména na kožní infekce, ale také k léčbě zvětšené sleziny. Šťáva z nich byla užívána při bolestech uší. Květy se pak využívaly k léčbě průjmu nebo se natíraly na bolavé dásně nebo zuby. Latex samotný má mnohé využití. To lékařské spočívá v léčbě kožních onemocnění.

Nezralý chlebovník

Chlebovník v kuchyni

Chlebovník může mít hned dvojí použití v kuchyni. Záleží na tom, v jaké fázi jeho plod sklidíme. Nezralý plod považujeme za zeleninu a připravujeme jej obdobným způsobem, jako třeba brambory. Před konzumací je třeba ho tepelně upravit – vařit, smažit, péct nebo třeba dusit. Zralý plod pak považujeme za ovoce a takovým způsobem jej zpracováváme. Lze jej marinovat (nakrájejte jej na velmi tenké plátky), konzervovat, nakládat nebo třeba kandovat.

Další použití chlebovníku

  • Bezlepková mouka: sušený chlebovník se namele a lze jej použít jako bezlepkovou mouku.
  • Latex: používá se k utěsnění člunů a lodí, protože je voděodolný. Taktéž se používá k utěsnění střechy a lze jej použít jako náhradu žvýkačky – bez cukru.
  • Kůra stromu: lze ji použít k výrobě moskytiér. Nemusíte se bát, kůra stromu naroste zpět, aniž by to ovlivnilo stav stromu.
  • Repelent proti hmyzu: samčí květy rostliny fungují jako účinný repelent proti hmyzu.
  • Pokrmy: použít chlebovník jako jídlo je dobrý nápad, protože obsahuje spoustu cenných látek. Tak například sacharidy, antioxidanty, omega 3, omega 6, bílkoviny, draslík, fosfor, železo či hořčík.

1 komentář

  1. Můžete, prosím, podrobněji rozepsat jeho řez? Např. za kterým listem boční větve zakracovat, nebo jak zakracovat terminál. Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno