Pohyb jako cesta ke zdraví

Fyzická aktivita nebo cvičení může zlepšit zdravotní stav a snížit riziko vzniku několika onemocnění. Nejdůležitější je, že pravidelná aktivita může zlepšit kvalitu života. Pohyb by měl být součástí života každého člověka, ať už dítěte, dospělého, těhotné ženy nebo člověka v důchodovém věku. Víme ale, že pro spoustu lidí je bohužel pohyb pouze výjimečnou záležitostí. V tomto článku se vám budeme snažit ukázat, že zařadit pohyb do každodenního života může každý a nemusí to být vůbec těžké.

Pohyb jako cesta ke zdraví

Neustále jen sedíme

Několikahodinové sezení, například v kanceláři u počítače, je problémem dnešní doby. Nadměrné sezení však může způsobit mnoho nemocí a stavů, včetně obezity, hypertenze, bolesti zad, rakoviny nebo depresi. Jak tedy správně sedět u počítače? Zde jsou 4 tipy, jak (ne)sedět u počítače.

Nadměrné sezení je však v historii lidstva poměrně novým problémem. Před dvěma sty lety žilo 90 % celosvětového obyvatelstva v zemědělských komunitách. Lidé seděli tři až pět hodin denně, ale jen za tím účelem udělat si přestávku při práci. V dnešní době lidé prosedí až 15 hodin denně a často také na nevhodné židli. Kancelářská židle by měla být vždy ergonomická a přizpůsobena vašemu tělu. Během sezení dostává nejvíce zabrat páteř, proto by mělo vaše kancelářské křeslo mít takovou opěrku, která bude perfektně páteř obepínat podle jejího tvaru. Co dělat, abychom sezení v práci omezili na co nejkratší dobu?

Obecné rady a tipy pro pohyb v práci

Pokud je to možné, používejte co nejvíce stůl ve stoje. Nastavte si připomínku, abyste se alespoň jednou za hodinu postavili a protáhli. Během oběda se projděte, stejně tak jako během telefonních nebo konferenčních hovorů. Vynechejte svezení výtahem a choďte po schodech. Sami budete po pár týdnech cítit změnu ve vaší kondici. A to jen díky těmto nenáročným úkolům.

Alespoň 30 minut denně

Pro udržování zdraví a fyzické kondice doporučujeme se věnovat cvičení minimálně 30 minut denně. Není tím myšleno, že musíte podávat velké výkony. Vyzkoušejte si, co vás baví nejvíc. Jestli je to cvičení před televizí nebo běhání venku je jen na vás. Dobré je začít ve střední intenzitě a po zhruba třech týdnech intenzitu zvyšovat.

Oblíbené celoroční aktivity na spalování kalorií

Nejoblíbenější aktivitou na spalování kalorií je stále běh. Nepotřebujete k tomu nic jiného než vhodnou obuv a odhodlání. Vyběhnout můžete kdekoliv a doběhnout kam jen chcete. Žena spálí běháním v průměru 861 kalorií za hodinu, u mužů je číslo vyšší: 1074 kalorií za hodinu. Stejný počet kalorií spálíte skákáním přes švihadlo. Další oblíbenou aktivitou je plavání. Při něm je ženské tělo schopno za hodinu spálit 715 kalorií a mužské tělo spálí 892 kalorií. Sport, kterému se můžete věnovat v létě i v zimě, je bruslení. V posledních letech vzrostla obliba jógy, při které sice nespálíte tolik kalorií, ale protáhnete při ní svaly a navíc ji můžete provozovat celoročně. Stačí vám jen podložka, kterou si v zimě položíte například doma před televizi a v létě zase na zahradu.

Jóga

V tom, kolik kalorií je člověk při sportu schopen spálit, hrají důležitou roli faktory jako tělesná hmotnost, věk, pohlaví nebo intenzita a správnost provádění pohybů. Každému tedy může vyhovovat něco jiného. Jedno je ale jasné, pohybovat bychom se měli všichni.

Co získáte díky pohybu?

Pohyb

Jeden z důležitých výsledků, které získáte, je snížení rizika srdečního infarktu, cukrovky a také hladinu cholesterolu v krvi. Díky pohybu ve vašem životě budete lépe zvládat svou váhu a mít nižší krevní tlak. Naopak posilníte svaly, klouby a kosti. Lépe se také zotavíte z hospitalizace nebo pobytu na lůžku. Cvičení může blokovat negativní myšlenky nebo odvádět pozornost od každodenních starostí. Pohyb má také pozitivní vliv na spánkový režim. Celkově se budete cítit lépe, protože vám pohyb dodá lepší náladu a energii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno