Potlačení, snížení chuti k jídlu

Jezte pravidelně nejméně 5x denně a konzumujte menší porce. Pravidelná strava vám zajistí dostatečné množství cukru v krvi během celého dne, což snižuje chutě k jídlu a neovladatelnému mlsání. Také vám při stolování může pomoci použít menší talíř. Zde jde o psychologickou záležitost, kdy porce na menším talíři vypadá, že má větší objem, než je tomu ve skutečnosti. Asi 15 až 30 minut před jídlem vypijte 3 – 5 dcl vlažné vody a stejným způsobem začínejte každé ráno. Voda totiž způsobuje pocit nasycenosti. Jezte hodně vlákniny. Vláknina má sytící efekt a její konzumací docílíte snížení chuti k jídlu. Vlákninu najdete například v ovoci, zelenině a müsli. Důležitý je dostatek potravin bohatých na bílkoviny. Ukázalo se, že zmírňují pocit hladu, a to na poměrně dlouho dobu.
Jezte pomalu a vychutnejte si každé sousto. Klidně jezte i 30 minut. Mezi signálem, který se v žaludku vytvoří a pošle jej k mozku, a než jej centrum sytosti vyhodnotí, vzniká časová prodleva. Jezte jídla, která zlepšují náladu a snižují chutě k jídlu. Obsahují ho některé potraviny (např. sýry, semena, ořechy, mandle, sója, ryby). Vyvarujte se konzumace alkoholu. Jeho kalorické hodnoty jsou nadměrně vysoké. Alkohol naopak chuť k jídlu zvyšuje. Dejte raději přednost skleničce vína.

Chuť na sladké

Chuť na sladké je způsobena rozkolísanou hladinou cukru v krvi. Pokud tato hladina náhle klesne, tělo vyžaduje rychlou energii v podobě sladkostí (často zároveň i s vyšším obsahem tuku). Tyto potraviny s obsahem jednoduchých sacharidů a vysokým glykemickým indexem způsobují, že se cukr z nich rychle vstřebává do krve. Jeho hladina v krvi se rychle zvedne, následkem čehož se spustí mechanismy – vyloučí se inzulin, který hladinu cukru zase rychle sníží. Proto máme tendenci sáhnout opět po rychlé energii. Je možné, že v důsledku takto nevyrovnaného jídelníčku skončíme v kolotoči přejídání se sladkými jídly. Proto je důležité zabránit velkým výkyvům hladiny krevního cukru a snažit se ji udržovat co nejvíce vyrovnanou. Abychom svoje chutě na sladké dokázali zkrotit, je potřeba si udělat jasno v tom, kdy přicházejí. Důležité je dodržovat pravidelné stravování, vyvážený jídelníček s velkým obsahem bílkovin a vlákniny a zákaz konzumace sladkostí dokonce i v malém množství.  Pokud Vás přepadne chuť na sladké, je důležité, aby se sladkosti nestaly pravidelnou součástí jídelníčku, zejména pokud se snažíme zhubnout. Tím, že se začneme stravovat vyváženě a omezíme přísun jednoduchých cukrů, snížíme také svůj pocitový práh na sladkou chuť. Se změnou jídelníčku přejde i chuť na sladké.

Nejčastější chyby a jak jim předejít

Pro některé stále opakované téma, pro jiné zaříkávadlo, díky němuž se dá zhubnout. Zjistěte krizové situace, při kterých jste nejvíce ohroženi porušením správných stravovacích návyků a snažte se o jejich nápravu, vyhlaste boj konzumaci chipsů při sledování televize a omezte čokoládu k odpolední kávě. Kalorické poživatiny nahraďte zdravějšími a méně kalorickými dobrůtkami. Přestaňte hladovět! Raději jezte méně a častěji než více a málo. Vaše tělo tak bude neustále pracovat, protože když bude mít pravidelný příjem, nebude nuceno ukládat cokoliv do zásob na horší časy. Zkuste se podívat na glykemické indexy potravin a dodržujte pitný režim. Nezapomínejte na dostatek spánku a vyhýbejte se stresovým situacím, díky nimž saháte po tabulce čokolády. A poslední rada, bez které dieta fungovat nebude, je pravidelný pohyb. Nemusí to být zrovna vrcholový sport nebo denní trápení v tělocvičně. Ze začátku zkuste krátké a rychlé procházky, přizpůsobte sport vašim možnostem a sami si najděte něco, co vás bude opravdu bavit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno