Pravidla rybolovu

I rybaření má svá pravidla, která je nutné dodržovat, abychom nepoškozovali přírodu, případně neohrozili své vlastní zdraví. Existují navíc i ty zásady, které jsou přímo vyžadovány zákonem. Která jsou ta nejdůležitější?

Rybaření

Doba hájení

V současné době je tzv. doba hájení zakotvena v § 13 vyhlášky č. 197/2004 Sb. Jde o období, kdy se ryby lovit jednoduše nesmí.

Cílem je ochránit daný druh, a to zejména s přihlédnutím k rozmnožovacímu cyklu. Proto jsou doby hájení určeny různě. Pro tyto účely se používá rozlišení na vody pstruhové a mimopstruhové. Nejvíce ryb je hájeno v období od 1. ledna do 16. června.

Háčky bez protihrotu

Háček bez protihrotuTraduje se, že jsou šetrnější a v některých případech je nutné se k nim v rámci svazových revírů uchýlit.

Faktem rozhodně je, že existuje výrazně menší riziko, že nám ryba spadne. V některých případech se však může o háček po usilovném zápase pořezat, protože je i tenčí. Zranění ryb se připisují i odlišnému tvaru háčků a rybářská veřejnost dosud není o jednoznačných výhodách háčků bez protihrotu přesvědčena.

Vyprošťovač nebo pean

Jde o povinnou součást rybářské výbavy, dokážete s nimi s citem vytáhnout háček z rybí tlamy. Rybářská stráž vás může zkontrolovat, zda je u vody máte skutečně s sebou. Pean má podobu kovových kleštiček, podobné se používají v medicíně. Dále ještě existují tzv. obústky, které mají podobu trubiček nebo speciální ploché kleště.pixa

S vyprošťovačem je obecně v praxi o něco snazší manipulace. Pean se ale i přesto mezi současnými rybáři vyskytuje asi častěji. Obecně bychom vhodný nástroj měli volit hlavně podle druhu ryb.

Podběrák

PodběrákOd roku 2019 je navíc stanoveno, že rybář musí mít podběrák ve svém „arzenálu“ povinně. Územní svazy k tomuto pravidlu většinou přikročily již dříve, proto je řada rybářů v současné době na toto již zvyklá.

Rybu s ním dokážeme opatrně vyjmout z vody tak, že jí neublížíme. Nutné je, aby byl dostatečně prostorný, opět proto, aby se náš úlovek nezranil. Platí totiž všeobecně jako u dalších součástí rybářské výbavy, že je nutné usilovat o to, abychom rybu co nejméně poškodili.

Pořádek a slušné vychování

Jedná se o body, které samozřejmě nemůže nikdo nařizovat. I rybáři by se však u vody měli chovat, řekněme, slušně. Co si pod tím představit konkrétně?

Platí, že nehlučíme, neničíme žádným způsobem okolní přírodu a nenecháváme po sobě v přírodě odpadky. Nesmí po nás zůstávat nic, co se v krajině původně nenacházelo. Což můžeme vztáhnout na organické součásti (třeba zbytky ryb), tak samozřejmě i pro běžný odpad v podobě plastových sáčků a jiných předmětů. Vše jsme povinni adekvátním způsobem po sobě zlikvidovat.

Slušně se chováme i k sobě navzájem. Rozhodně je na místě, podobně jako na jakémkoli jiném místě, zdravit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno