Siesta v Itálii

Asi nejlépe se Siesta charakterizuje jako krátký odpočinek v časném odpoledni. Toto období krátkého spánku je v některých zemích běžnou tradicí, zejména v těch, které patří do teplých klimatických pásem.

Siesta je pro Itala běžná věc

Největšími vyznavači siesty v Evropě jsou Italové, pracovitý národ, která ale nikam nespěchá a umí si vychutnat život. Slovo siesta pochází z latinského slova sexta, což znamená „šestá hodina dne“, která u Římanů odpovídá přibližně poledni.

To, co se zdá Italům běžné jako vzduch, který dýchají, může cizince překvapit.

Existují čtyři typy siesty

  • Siesta relámpagoje vlastně jen okamžik zklidnění, který trvá méně než pět minut. Snižuje stres a zvyšuje hladinu vitální energie. Člověk hodí starosti za hlavu a po lehkém obědě si na chvíli odpočine.
  • Siesta relax trvá od pěti do třiceti minut. Je nejoblíbenější a lze ji provádět vsedě i vleže. Nemusí jít nutně o domácí prostředí, ale klidně si jde užít relax třeba v parku.
  • Siesta region představuje odpočinek delší než třicet minut. Je velmi efektivní pro větší únavu, která se vyskytuje u lidí, kteří vstávají velmi brzy nebo u cestovatelů, kteří se ocitnou v jiném časovém pásmu.
  • Café-siesta zní určitě povědomě, a přestože káva má povzbuzující účinky, pro aktivní lidi z města je to způsob, jak si odpočinout před nejnáročnější částí pracovního dne. Kombinace kávy a siesty se může zdát paradoxní, ale je to léty osvědčený způsob odpočinku, který přináší velké výhody.

Itálie

Siesta je osvědčený životabudič

Siesta je charakteristická právě pro země, kde se kolem poledne velkou část roku teplota vyšplhá na teploměru hodně vysoko. Národy, které tento zvyk dodržují, mají většinou pracovní den končící později odpoledne, ale poledne je jejich chvilka odpočinku.

Dříve šlo také o zažití poněkud sytějších jídel, jakým například tradiční italské těstoviny mohou být. Dnes už mladá generace Italů v poledne tak nehoduje, ale i po lehčím jídle si rádi dopřejí klid, kterým se kvůli horku a plnému žaludku zbaví ospalostí a odpočinutí odchází znovu pracovat.

Na siestu lze narazit i v Řecku, Španělsku, Chorvatsku, na Maltě, v jižní části Francie. Mimo Evropu si potom krátký odpočinek přes oběd dopřávají v Číně, ve Vietnamu, Bangladéši nebo Indii, na středním Východě a v severních částech Afriky.

Historie siesty má i další význam

Siesta má také sociální aspekt a v dobách chudoby, kdy lidé pracovali celé dny a večer byli už hodně unavení, tak polední setkání sloužilo k tomu, aby se například otec potěšil se svými malými dětmi, které už večer, když přijde z práce, spí. Mohli se tak potkávat i přátelé, kteří jinak v návalu povinností na setkání neměli čas.

„Il pisolino da caffè“

Jde o poslední ze siest (café-siesta), která je velmi zajímavá. Spojení kávy a šlofíku se zdá být nemožné, ale pokud jde o krátký a velice efektní způsob, jak si odpočinout, je to jednoznačně skvělé řešení, které je často také objektem vědeckých studií.

Kofein a spánek jsou jasné protiklady, a přesto je kávová siesta nejlepším nástrojem, jak si kvalitně odpočinout a udržet si bdělost do pozdního večera.

Nejlepší kombinace je šálek kávy a 15-20 minutový spánek. Tato kombinace funguje podle Italů daleko lépe než samotný spánek, nebo samotný šálek kávy.

Spojení funguje proto, že kofein musí projít celým gastrointestinálním traktem, dostat se do krevního oběhu a trvá asi 20 minut, než se dostane do mozku.

Tam potom působí jako inhibitor adenosinu, který navozuje hluboký spánek, po jehož přerušení se člověk cítí malátný. Právě díky kofeinu, který omezí tyto příznaky, se člověk nebudí unavený, ale příjemně odpočinutý.

Itálie

Tradice siesty je velmi oblíbená

To, co dnes odhaluje věda, už staletí funguje v praxi. Italové dokonce neváhají v polední pauze sednout do vozu a odjet na oběd a siestu domů.

Nejde tedy o znak lenivosti. Siesta přispívá k pospolitosti a k dobrému pracovnímu výkonu. Cílem vůbec není hluboký spánek, stačí i podřimování, polospánek nebo mikrospánek. Půl hodina je v tomto případě hraniční, protože po půl hodině obvykle lidé upadají do hlubšího spánku, po kterém se hůře dostávají zpět do formy. Může to trvat až půl hodiny, než se z delšího spánku člověk probere. Proto je siesta regia využívaná jen při větší únavě, kdy si člověk dopřeje delší odpočinek, po kterém ovšem musí počítat s delším probouzením, kdy se mozek plně aktivuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno