Domů Výživa Zdravotní diety Slinivková dieta: Co jíst

Slinivková dieta: Co jíst

Možná patříte k těm, co mají oslabenou slinivku. V takovém případě se vás týká slinivková dieta, která obsahuje řadu omezení, doporučení. Jak vlastně slinivkovou dietu dodržovat, co jíst a čemu se naopak vyhnout?

Kdy je třeba dietu dodržovat

Obecně lze říci, že se slinivková dieta dodržuje v případech, kdy je slinivka jedince oslabená. To může mít hned několik důvodů. Jedním z příčin může být akutní zánět slinivky. To je vážné onemocnění, které se objevuje převážně u obézních lidí a neléčení může dopadnout velmi špatně. Slinivkovou dietu však musí také dodržovat ti, kterých se týká chronický zánět slinivky, nádorové onemocnění nebo vytváření kamenů.

V čem dieta spočívá

Slinivková dieta spočívá v tom, že budete konzumovat jen takové potraviny, které vaše tělo snadno přijme. Těžko stravitelné potraviny byste měli z jídelníčku zcela vypustit. Dále je třeba vhodně kombinovat tuky a cukry, pokud chcete slinivce maximálně ulevit, konzumujte stravu dělenou.

Co nejíst

HranolkyMáte-li držet slinivkovou dietu, její podstata je vcelku jednoduchá a dostanete se do ní opravdu brzo. Vyhněte se jednoduchým cukrům a tukům, především těm živočišným. Co to pro vás znamená? Žádné sladkosti – bonbóny, polevy, čokolády a podobně. Obsahují cukr i tuk. Z pohledu na tuky také nesmíte konzumovat jídla smažená, dejte přednost vaření. Mezi tučné potraviny ale řadíme i uzeniny, tučné sýry, tučné mléčné výrobky obecně. Dávejte také pozor na jídla kořeněná, která vaši slinivku velmi snadno podráždí. Problematické mohou být i hrubé potraviny – ořechy, zrna, klíčky apod.

Co jíst

Nejdůležitější je zapamatovat si, co nejíst. A co naopak jíst? Masa s nízkým obsahem tuku (ideálně kuřecí, krůtí), ryby, ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, bílou rýži. Pokud chcete konzumovat pečivo, doporučuje se dát přednost staršímu.

Tekutiny

Při slinivkové dietě nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Ideální je obyčejná voda v kombinaci s léčivými odvary a čaji. Naopak se zcela vyhýbejte alkoholu, jde o látku, která není pro tělo přirozená, musí s ní bojovat a slinivka dvakrát tak. Lidé, trpící onemocněním slinivky a požívající alkohol často končí ve velmi vážném stavu, na to tedy pozor. Je dobré se také vyhýbat perlivým vodám a minerálkám. Dejte přednost vodě neperlivé nebo té, která vám teče z kohoutku.

Život s oslabenou slinivkou není nejjednodušší, na druhé straně, stačí si hlídat stravu a vše bude v pořádku. Slinivková dieta je základním pilířem léčby onemocnění slinivky, nelze ji tedy přehlížet. Je také třeba rozlišovat vážnost onemocnění slinivky. Váš lékař by vám měl říci, jak přísná by vaše dieta měla být. Jedno malé doporučení na závěr – chcete-li organismu pomoci, konzumujte ananas – obsahuje trávicí enzymy, které vám pomohou s nemocí lépe bojovat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno