Domů Výživa Výživa, strava Strava:Co jíst před odběrem krve

Strava:Co jíst před odběrem krve

Možná jste se rozhodli darovat svou krev a pomoci tak těm, kteří to potřebují. Dárcovství krve však není tak triviální záležitostí, jak se může na první pohled zdát. Pokud chcete vše dělat tak, jak se má, měli byste zbystřit a zaměřit se na to, co můžete a nemůžete před odběrem krve konzumovat.

Dárcovství krve

Dárce krveJde o prospěšnou činnost, kdy zdraví lidé darují svou krev pro medicinské účely. Vaši krev pak nejčastěji využijí pro ty, kteří ji ztratili. Používá se tak ke krevní transfúzi. Krev se daruje v transfúzních stanicích, kterých je na území ČR velké množství. Jde o dobrovolnou činnost, za kterou není nabízen honorář (neplést si s darováním plasmy, ale zásady stravy platí i zde). Dárci jsou odměněni proplacením cestovních nákladů, zaplacením vitamínů a dalšími benefity.

Stravování před odběrem krve

Pokud jste se rozhodli darovat krev, je nezbytné držet specifickou dietu asi 15 hodin před samotným odběrem. Dodržování této diety je velmi důležité, a pokud dodržována nebude, může se to projevit při vstupní prohlídce a odběr vám nebude umožněn. Špatné stravování také může způsobit nevolnosti či mdloby.

Co jíst před odběrem krve

Před samotným odběrem krve je prvně třeba jíst. Dietou se tak nemyslí půst, nýbrž určitá omezení. Rozhodně byste měli večer před odběrem povečeřet a ráno posnídat. Doporučuje se zdravá strava, která by neměla být příliš tučná. Na večeři si dejte grahamové výrobky či jiné pečivo. Může být i sladké, chlebem s medem nic nezkazíte. Nemusíte se ani obávat z konzumace ovoce a zeleniny, té si můžete dopřát poměrně velké množství. Na snídani si dejte suché pečivo.

Co nejíst před odběrem krve

Chystáte-li se na odběr krve, musíte vynechat veškeré tučné výrobky. Zapomeňte tak na konzumaci tučného masa či tučných mléčných výrobků. Máslo, mléko či smetanu si tak můžete dopřát až se z transfuzní stanice vrátíte. Omezte i konzumaci masných výrobků – salámů, párků a dalších uzenin, také paštik. Také tradiční české pokrmy (guláš) si nechte na později.

Pitný režim

Před i po darování krve je třeba dodržovat pitný režim. Díky tomu tak omezíte možnost nevolnosti. Vypijte alespoň jeden litr tekutiny. Nemusíte se přitom omezovat jen na obyčejnou vodu, pít můžete i vody minerální, slazené čaje či kávu (po kávě však pijte vodu). Naopak se vyvarujte všem alkoholickým nápojům, ty jsou naprosto nevhodné.

Snahu darovat krev může překazit celá řada příčin a špatná strava může být jednou z nich. Dodržení diety je tak důležité jak pro samotnou možnost krev darovat, tak pro udržení vašeho stavu v pořádku. Především dehydratace a hladovění vede často ke způsobení nevolnosti.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno