Domů Výživa Zdravé recepty Svíčková ze zajíce

Svíčková ze zajíce

Mohlo by se zdát, že zaječí maso se vaří poměrně rychle. Ovšem v případě zajíce to rozhodně není pravda. To ovšem neznamená, že z něj nemůžete připravit báječný recept. Například taková svíčková ze zajíce jednoduše nemá chybu. Jen se připravte na to, že maso bude muset strávit v hrnci mnohem více času, než jste doposud byli zvyklí.

Při úpravě zajíce, a to bez ohledu na jeho velikost, obvykle tepelně upravujeme na svíčkovou jen stehna nebo naopak bez obav sáhneme po celém zvířeti. Vždy je lepší, když se maso porcuje až po jeho uvaření. Předejte tak ztrátám cenné šťávy. Zajíce lze během sezóny koupit leckdy i v běžném supermarketu, sázkou na jistotu ovšem budou specializovaná řeznictví nebo nákup přímo od myslivců.

Náš tip:

Stojí za to pořídit zajíce alespoň dva a jejich stehna při přípravě svíčkové odložit stranou. Lze z nich totiž připravit zcela samostatné a velmi chutné jídlo. Do svíčkové je jich skoro škoda. Svíčkovou ze zajíce podáváme nejlépe s knedlíkem.

Svíčková ze zajíce

Připravte se na to, že vám příprava tohoto receptu nějakou chvíli zabere. Rozhodně se nepokoušejte dobu dušení nějak urychlit. Jedinou povolenou možností je tlakový hrnec, jinak jsou jakékoliv dodatečné snahy předem odsouzeny k neúspěchu.

Ingredience:

  • 40 dkg zajíce nebo více
  • 1 polévková lžíce másla
  • 20 dkg lesních hub
  • 1/2 čajové lžičky sušené pikantní papriky
  • 2 stonky celeru
  • 200 ml vody
  • 100 ml smetany
  • 1 lžička soli
  • pepř

Jak připravit svíčkovou

Umyjte maso a odstraňte přebytečné blány. Do pánve vložte máslo a přidejte maso. Opékejte ho na mírném ohni po dobu čtyř minut. Jakmile bude hotové, přidejte k němu plátky celeru a velké kousky hub. Přilijte vlažnou vodu. Zakryjte a vařte na mírném ohni, dokud maso nezměkne. To může trvat i několik hodin, průběžně proto celý proces kontrolujte. Nerozpakujte se vodu přilít, pokud se odpařuje příliš rychle a svíčková by byla jednoduše příliš hustá.

Když je maso měkké, přidejte smetanu, sůl, pepř a pikantní papriku. Vařte ještě dalších pět minut.

Svíčkovou ze zajíce podávejte nejlépe s houskovými knedlíky. Ovšem pokud je nemáte rádi, docela dobře vám určitě zachutná i s rýží.

Tipy k přípravě

Prozradíme vám, co byste měli mít na paměti při přípravě zaječí svíčkové. Můžete tak svůj recept vylepšit, obměnit nebo ho jednoduše plně přizpůsobit tomu, co máte v lednici.

Pokud se svíčková během procesu vaření příliš odpařuje, je stále tvrdá a omáčka houstne, přidejte více vody.

Lesní houby lze nahradit houbami, liškami nebo jinými houbami.

Klasickou smetanu je možné nahradit tou rostlinou nebo v případě nouze sklenkou mléka, v níž jste rozpustili plátek poctivého másla. Na závěr je možné svíčkovou ze zajíce také zahustit moukou, ta se však musí nejméně 10 minut povařit. Pokud máte k zahuštění připravenou jíšku, pak vám stačí minut jen pět.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno