Telecí brzlík

Telecí brzlík je jemná část masa, kterou mají zpravidla jen mladá zvířata. Telecí brzlík je skutečnou gastronomickou pochoutkou, kterou lze připravit na mnoho způsobů. Setkáte se s ním i na jídelních lístcích luxusních restaurací. Kde se brzlík nachází a jak si jej doma připravit?

TelátkoBrzlík patří k velmi jemným částem telecího masa. Nachází se v podkrčí směrem k hrudi. Má bílou až světle růžovou barvu a dostatek vitamínů a bílkovin. V syrovém stavu připomíná tukovou tkáň. Telecí brzlík obsahuje velké množství tuku, z toho důvodu se nejčastěji upravuje smažením. Pokud si jej budete chtít připravit doma, připlatíte si. Jedná se o jednu z nejdražších částí telecího masa. Za kilogram čistého brzlíku zaplatíte i přes 700 korun.

Brzlík a zdraví

Pokud chcete dodat tělu dostatek vitamínů a bílkovin, brzlík je ideální volbou. Na druhé straně je velmi tučné, během diety byste to s ním rozhodně neměli přehánět. Konzumace brzlíku je rovněž nevhodná při některých onemocněních, zejména při dně. Obsahuje totiž hodně purinových látek, které by mohly osobě s onemocněním způsobit zdravotní problémy.

Použití telecího brzlíku v kuchyni

Pořídili jste si pěkný kus telecího brzlíku a teď přemýšlíte, jak si ho připravit? Brzlík se před další úpravu obvykle vaří. Nejprve jej na hodinu namočte do studené vody a poté vařte ve slané vodě. Jakmile brzlík změkne, vymačkejte z něj přebytečnou tekutinu. Teprve potom brzlík očistěte a odstraňte. Následuje další zpracování podle konkrétního receptu. Telecí brzlík se může vařit, smažit, dusit i prošpikovat slaninou. Brzlík patří mezi vnitřnosti, ke kterým se skvěle hodí zelenina. Při podávání brzlíku proto na zeleninu nezapomeňte a klidně naservírujte větší množství.

Recept na smažený brzlík

Možností zpracování brzlíků je nespočet. Přinášíme vám jednoduchý a rychlý recept na smažený brzlík, který si zamilujete. Pro přípravu budete potřebovat jeden brzlík, mouku, vejce, strouhanku, sádlo sůl. Nic víc není třeba. Brzlík uvařte a nechejte vychladit, získá bílou barvu. Poté jej připravte stejně jako řízek – očistěte, obalte v mouce, vajíčku a strouhance a dozlatova osmažte. Smažený brzlík vypadá podobně jako řízek, jeho chuť je ale nesrovnatelná. Je šťavnatý, jemný a potěší chuťové buňky těch největších gurmánů. Věříme, že si ho oblíbíte i vy.

Telecí brzlík není nejlevnější, jeho chuť ale stojí za to. Pokud vnitřnosti nemáte rádi, po ochutnání brzlíku změníte názor. Počítejte ale s vyšší cenou. Způsob zpracování je na vás, existují různé komplikované recepty, pokud ale máte rádi jednoduchost, obyčejný smažený brzlík vás nezklame.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno