Telecí brzlík

Telecí brzlík je jemná část masa, kterou mají zpravidla jen mladá zvířata. Telecí brzlík je skutečnou gastronomickou pochoutkou, kterou lze připravit na mnoho způsobů. Setkáte se s ním i na jídelních lístcích luxusních restaurací. Kde se brzlík nachází a jak si jej doma připravit?

TelátkoBrzlík patří k velmi jemným částem telecího masa. Nachází se v podkrčí směrem k hrudi. Má bílou až světle růžovou barvu a dostatek vitamínů a bílkovin. V syrovém stavu připomíná tukovou tkáň. Telecí brzlík obsahuje velké množství tuku, z toho důvodu se nejčastěji upravuje smažením. Pokud si jej budete chtít připravit doma, připlatíte si. Jedná se o jednu z nejdražších částí telecího masa. Za kilogram čistého brzlíku zaplatíte i přes 700 korun.

Brzlík a zdraví

Pokud chcete dodat tělu dostatek vitamínů a bílkovin, brzlík je ideální volbou. Na druhé straně je velmi tučné, během diety byste to s ním rozhodně neměli přehánět. Konzumace brzlíku je rovněž nevhodná při některých onemocněních, zejména při dně. Obsahuje totiž hodně purinových látek, které by mohly osobě s onemocněním způsobit zdravotní problémy.

Použití telecího brzlíku v kuchyni

Pořídili jste si pěkný kus telecího brzlíku a teď přemýšlíte, jak si ho připravit? Brzlík se před další úpravu obvykle vaří. Nejprve jej na hodinu namočte do studené vody a poté vařte ve slané vodě. Jakmile brzlík změkne, vymačkejte z něj přebytečnou tekutinu. Teprve potom brzlík očistěte a odstraňte. Následuje další zpracování podle konkrétního receptu. Telecí brzlík se může vařit, smažit, dusit i prošpikovat slaninou. Brzlík patří mezi vnitřnosti, ke kterým se skvěle hodí zelenina. Při podávání brzlíku proto na zeleninu nezapomeňte a klidně naservírujte větší množství.

Recept na smažený brzlík

Možností zpracování brzlíků je nespočet. Přinášíme vám jednoduchý a rychlý recept na smažený brzlík, který si zamilujete. Pro přípravu budete potřebovat jeden brzlík, mouku, vejce, strouhanku, sádlo sůl. Nic víc není třeba. Brzlík uvařte a nechejte vychladit, získá bílou barvu. Poté jej připravte stejně jako řízek – očistěte, obalte v mouce, vajíčku a strouhance a dozlatova osmažte. Smažený brzlík vypadá podobně jako řízek, jeho chuť je ale nesrovnatelná. Je šťavnatý, jemný a potěší chuťové buňky těch největších gurmánů. Věříme, že si ho oblíbíte i vy.

Telecí brzlík není nejlevnější, jeho chuť ale stojí za to. Pokud vnitřnosti nemáte rádi, po ochutnání brzlíku změníte názor. Počítejte ale s vyšší cenou. Způsob zpracování je na vás, existují různé komplikované recepty, pokud ale máte rádi jednoduchost, obyčejný smažený brzlík vás nezklame.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here