Tymián obecný

Tymián patří k nejoblíbenějším bylinkám, které v kuchyni používáme. Roste v podobě malého keře s drobnými lístky. Hodí se zejména k rybám, využijete jej ale na přípravu jiného masa, kterému dodá své typické aroma. Hodí se skvěle k těstovinám, omáčkám, pokrmům z vajec nebo také do domácích kosmetických přípravků. Nejčastěji se používá k výrobě mýdla, zubní paty a také v kosmetice určené k péči o vlasy.

Tymián účinky

Má antibakteriální, protizánětlivé a expektorační vlastnosti a infuze této rostliny mohou uklidnit zažívací a kožní onemocnění. Abyste jej měli vždy po ruce, můžete jej začít pěstovat sami. A to bez ohledu na to, zda máte k dispozici zahradu nebo třeba jen okenní parapet. Tymián roste obvykle bezproblémově, ať už jej pěstujete kdekoli. Pokud jej budete mít v kuchyni, dejte ho do dekorativního květináče – a bude fungovat jako bylinka i jako atraktivní rostlina.

Bylinky

Odrůdy tymiánu

Na světě existuje více než 100 různých druhů tymiánu, ale většina z nich se pěstuje pouze jako okrasné rostliny. Mají drobné lístky, které dodávají v zahradě strukturu, někdy jsou tyto lístky vybarveny také v krémové nebo bílé barvě či mají několik pruhů. Jiné druhy jsou zajímavé sladkou vůní svých květů. A ještě další zase svou vůní připomínají kokosový ořech. K jídlu se ale obvykle používají pouze dva druhy: tymián obecný a tymián citronový.

Tymián obecný

Latinský název této rostliny zní Thymus vulgaris a právě tento tymián si pravděpodobně vysadíte, když se rozhodujete mezi různými druhy tymiánu. Jeho stonky jsou tuhé a vzpřímené. Rostou na nich malé, šedozelené listy. Na jaře vykvete a může se pochlubit pro včely velmi atraktivními květy v bílé nebo růžové až fialové barvě. Tymián má ostrou, svěží vůni a kořeněnou, osvěžující chuť. Není odolný vůči mrazu, a tak je zapotřebí jej před mrazem chránit – přenesením do interiéru. V létě naopak bude vděčný za spoustu sluníčka.

Tymián

Citronový tymián

Latinsky Thymus citriodorus se může pochlubit svěže zelnými listy a výraznou citrusovou vůní. Květy mají bílou nebo fialovou barvu a také ony jsou přitažlivé pro včely. Na druhou stranu odpuzují komáry. Výhodou tohoto druhu je to, že je mrazuvzdorný a často vytváří hustý půdní kryt.

Kde pěstovat tymián?

Pokud se rozhodnete pěstovat tymián na zahradě, nevyhnete se jeho předpěstování doma. Do půdy je přesadíte již jako silné sazenice, které budou mít mnohem větší šanci ujmout se. Výsev provádíme na začátku dubna asi půl centimetru pod povrch. Poté už jej umístěte na teplé a slunné místo. Asi po dvou týdnech semínka vyklíčí. Když jsou dostatečně silné, můžete je oddělit a přesadit do samostatných nádob. Tuto fázi lze však přeskočit a slabší sazenice lze z nádoby jednoduše vytrhat. V druhé polovině května jsou sazenice připraveny k umístění do země.

Aby vyrostl i příští rok…

Pokud chcete, aby rostlina byla dostatečně připravená na růst i v příštím roce, je dobré, když jí již v listopadu připravíme vhodné podmínky. Právě od listopadu by měla rostlina odpočívat. Dejte ji do místnosti s teplotou od 10 do 15 °C a jednou za týden ji zalévejte.

Sušené bylinky

Sklizeň rostliny

Sklizeň po jednotlivých lístcích nebo stoncích můžete provádět v podstatě v průběhu celého roku. Pomůže to hustějšímu růstu rostliny. Dvakrát za rok je vhodné rostlinu ořezat tak, že ji celou odstřihnete asi 10 cm nad zemí. Takto nasbírané stonky můžete usušit. Pokud to budete dělat v sušičce, použijte teplotu pod 35 °C. První řez, který bývá obvykle nejaromatičtější, se provádí na začátku června – ale ještě před vykvetením rostliny. Druhý řez pak na konci srpna po odkvětu.

Tymián v kuchyni

Tymián lze používat sušený nebo čerstvý. Čerstvý má samozřejmě nejlepší aroma, nicméně v případě velké sklizně se sušení nevyhneme. Někdy je dobré listy také zamrazit společně s vodou v nádobkách na led. Pak je můžete mít v podstatě čerstvé kdykoli po ruce. Tymián se používá v širokém spektru pokrmů: od ozdoby sýrového či salámového talíře, až po vaječné pokrmy, smažené, vařené, grilované ryby a masa, omáčky, těstoviny či dokonce polévky.

Tymián

Kuře s citronem a tymiánem

Pokud jste tento recept ještě nevyzkoušeli, rozhodně byste to měli udělat! V malé misce si smíchejte 1 lžíci čerstvého tymiánu, nasekaného na jemno (nebo 1 lžičku sušeného tymiánu), 1 lžičku soli, ¼ lžičky sušeného česneku a ¼ lžičky pepře. Nyní si připravte kuře o hmotnosti asi 2,5 až 3 kg. Dejte jej do pekáčku, prsíčky nahoru. Nyní si omyjte 1 citron a přepulte jej. Šťávu přelijte přes kuře a poté jej posypte tymiánovou směsí. Vymačkané půlky citronu vložte spolu se ¼ cibule, 6 stroužky česneku a několika snítky čerstvého tymiánu dovnitř kuřete. Nohy svažte. Pečte na 180 °C asi 90 minut. Pokud kuře zlátne příliš rychle, přikryjte jej alobalem. V průběhu pečení můžete několikrát otočit.

Tymiánové cukety

Když nastane sezóna cuket, nevíme co s nimi. Můžete je připravit jako přílohu. Například s tymiánem. Připravte si 500 g cuket, které podélně přepulte a pak ještě jednou. Získáte tak vlastně cuketu nakrájenou na čtvrtiny. Mladé cukety není potřeba loupat, pokud ale máte již starší, raději je oloupejte. Tyto čtvrtiny pak ještě nakrájejte na délku asi 4 cm. V hlubší pánvi rozpalte 1 lžíci olivového oleje. Poté vhoďte cuketu, ¼ cibule nakrájené na jemno a ½ bujonové kostky (rozdrcené na prášek). Vše pořádně promíchejte. Po 5 minutách odstavte a přidejte najemno nasekané 2 lžíce petrželky a 1 lžičku čerstvého tymiánu (nebo ¼ lžičky sušeného).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno