Domů Pěší turistika Čechy Z Kuksu do Dvora Králové nad Labem

Z Kuksu do Dvora Králové nad Labem

Perla českého baroka, tak bývá nazýván Šporkův areál v Kuksu. Výlet do Kuksu, který leží v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji, je dobrým tipem pro rodinu s vnímavými dětmi. Bude se na něm snoubit umění, historie, zdravý pohyb v krásné krajině. Zajímavá procházka z Kuksu do Dvora Králové bude měřit necelých deset kilometrů, ale pár se jich nachodí při prohlídce zajímavostí v Kuksu.

Hospital v Kuksu, národní kulturní památka

Barokní komplex v Kuksu byl v roce 2015 veřejnosti  představen po největší rekonstrukcí ve svých dějinách. Kuks je vesnice v okrese Trutnov, v údolí horního toku řeky Labe mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem.

Kuks je znám především unikátním barokním lázeňským areálem s hospitalem a bohatou sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který nechal v letech 1692–1724 vybudovat hrabě František Antonín Špork.

  • Hospital a Betlém, sochařský soubor v nedalekém Novém lese, jsou chráněny jako národní kulturní památky.

Do Kuksu vlakem

Turisté se do Kuksu dostanou vlakem z Pardubic (přes Hradec Králové a Jaroměř), nebo od Liberce (přes Turnov, Starou Paku). Železniční zastávka Kuks se nachází v téměř bezprostřední blízkosti hospitalu.

  • Cesta vozem by samozřejmě byla také možná, ale turisté budou z Kuksu pokračovat pěšky.

Prohlídkový okruh

V základním prohlídkovém okruhu se návštěvníci poučí o historii a stavebním vývoji hospitalu. Dozvědí se vše důležité o osobnosti hraběte Františka Antonína Šporka a o původním účelu celého komplexu – hospitální činnosti milosrdných bratří.

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 11.–24. 5. uzavřen
25. 5.–31. 5. po–ne 9.00–17.00
1. 6.–30. 6. út–ne 9.00–17.00
1. 7.–31. 8. po–ne 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. út–ne 9.00–17.00

Vstupné

  • Dospělí: 160 Kč
  • Mládež do 18 let: 110 Kč
  • Senioři nad 65 let:110 Kč
  • Rodinné (2 dospělí + 1-3 děti do 15 let): 420 Kč
  • Děti do 6 let: zdarma
  • Další slevy na webových stránkách Hospitalu

„Prohlídka začíná v obrazárně, kde se seznámíte s osobností zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka či osudy pečovatelů kukského Hospitalu – milosrdných bratří. Na modelu kukského údolí poznáte historii tohoto unikátního barokního areálu. Hlavní hospitální chodba nabízí nově restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tanec Smrti,“ uvádějí provozovatelé prohlídek.

Lékárna U Granátového jablka

Na trase je i prohlídka kostela Nejsvětější Trojice, kterou příležitostně oživuje vystoupení hudebního uskupení SoliDeo. Z kostela se pokračuje do druhé nejstarší barokní lékárny v České republice U Granátového jablka.

Prohlídka je zakončena v lapidáriu a tam se seznámíte s originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Pak návštěvníci přejdou na terasu před hlavním vstupem do hospitalu. Tam je nachází hlavní atribut Kuksu.

Ctnosti a Neřesti

Soubor soch Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) je součástí areálu hospitalu v Kuksu. Jedná se o alegorické řady Ctností a Neřestí, soubor celkem 24 plastik tesaných v rozmezí pouhých dvou let po roce 1717 a umístěných podél severního průčelí špitální budovy.

Kolekce, kdysi barevná, měla připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem, tak jak to svým způsobem moralizující baroko podtrhovalo. Jedná se o jeden z nejznámějších souborů české barokní plastiky. Venku jsou v současné době kopie originálních soch. Originály jsou v lapidáriu.

Optimističtější břeh Labe

Při prohlídce hospitalu se návštěvníci dozvěděli o zámku a lázních, které stávaly na protější straně údolí. Zámek byl zbourán v roce 1901, po desítkách let neúdržby a zanedbávání. Následovníci Františka Antonína Šporka totiž věnovali pozornost hlavně protilehlému hospitalu a o zámek ani o lázně nejevili valný zájem. A tak se z velkolepého areálu v Kuksu dochovala jen polovina. Nicméně návštěva „optimističtější strany údolí“, jak se říkalo, patří k věci. Po monumentálním schodišti přejdou na druhou stranu Labe a pokračují v prohlídce.

Do Dvora přes Braunův Betlém

Na zpáteční cestu se turisté vydají přes tak řečný Braunův Betlém. Dovede je k němu žlutá turistická značka nebo značka naučné stezky. Po cestě mohou zajít na „vyhlídku na Šporkovo panství“.

Braunův Betlém je unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora. Jedná se o významný prvek komponované krajiny kukského okolí. Představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru.

  • Žlutá turistická zavede přímo k vlakové stanici ve Dvoře Králové nad Labem. Což je příjemné, protože dvorské nádraží je postaveno mimo město, ale po žluté se k němu dojde přímo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno