Z veřejné posilovny do domácího fitka

Nemáte rádi veřejné posilovny? Ačkoliv sám v jedné z nich trénuji a jsem tam naprosto spokojený, musím říci, že Vás chápu.

Ne každé fitko má to správné vybavení, které pro trénink potřebujete, ne v každém se schází lidé, které byste rádi několikrát týdně potkávali a ne každé fitko má tu správnou atmosféru, která Vás bude motivovat k pravidelnému poctivému tréninku. Asi víte, co mám na mysli, v některém fitku se zkrátka cítíte jako doma, zatímco jinde si připadáte jako nezvaný host – vetřelec. To, že trénink ve fitku, kde se necítíte dobře, za nic nestojí, Vám pak určitě vysvětlovat nemusím, jistě to znáte sami z vlastní zkušenosti.

Možná i proto se nezanedbatelná část lidí rozhodla trénovat ve svém – doma. Buď si zařídili malé fitko třeba ve sklepě, v jiné nepoužívané místnosti, která se naskytla, nebo si jednoduše minimum základního vybavení schovávají doma, kde jej mají vždy po ruce. Domácí trénink také často volí začátečníci, kteří si třeba do velkého fitka netroufají (nutno říct, že jejich obavy jsou zbytečné, nikdo je ve fitku určitě nekousne). V tomhle případě bych byl ale opatrný, protože pokud začátečník cvičí sám, není nikdo, kdo by zkontroloval, jestli cvičí správně. Ať už jsou důvody pro trénink doma jakékoliv, jisté je, že malá domácí fitka ani přes rostoucí nabídku komerčních fitnesscenter určitě nezmizí. Chystáte se takové malé domácí fitko také vybavit? Jedno jsem kdysi také měl, tak Vám v tomhle směru mohu trochu poradit.

Co pořebujete jako první? Jistě, co jiného než velkou činku a jednoručky! Spoustu moderních strojů, které máte k dispozici v moderním fitku, budete muset oželet, ale popravdě, i když je trénink na nich efektivní, obejdete se bez nich. S velkou činkou a jednoručkami můžete snadno procvičit celé tělo.

Co dál? Jen s činkami si sice vystačíte, ale pro trénink některých svalových partií bude určitě fajn, když budete mít k dispozici posilovací lavičku. Jistě uznáte, že bench-press nebo tlaky s jednoručkami se Vám budou líp cvičit na pevné a stabilní lavičce, než na prkně položeném na dvou židlích (vím, o čem mluvím, ještě dnes si vzpomínám, jak jsem si kdysi takhle při jedné vrcholné sérii zarazil třísku do zad).

Jakou lavičku zvolit? Osobně bych sáhnul určitě po té, která má polohovatelný sedák i opěrku zad. Bude Vás sice stát víc, než obyčejná rovná lavička, ale její využití bude mnohem širší. Zvažte i možnost pořídit si lavičku se stojany, pokud chcete cvičit například klasický bench-press nebo tlaky na ramena.

Základ bychom měli – jednoručky, velká činka, dostatek kotoučů, pohodlná stabilní lavička… Co Vám můžu vřele doporučit, jsou žebřiny, na které můžete umístit konstrukci hrazdy a bradel. Tyhle dva cviky – shyby a kliky na bradlech, které pak můžete zařadit do tréninku, mají do slova a do písmene cenu zlata.

Domácí fitko se nám hezky rozrostlo. Pokud máte vybavení, o kterém byla řeč, můžete odcvičit plnohodnotný kvalitní trénink. Samozřejmě je tu i možnost pořídit si něco, co udělá radost především milovníkům kardio tréninku a také těm, kteří se snaží pravidelnou fyzickou aktivitou redukovat vrstvy podkožního tuku. Mezi nejrozšířenější aerobní stroje bezesporu patří rotopedy, ale za povšimnutí rozhodně stojí i eliptické, nebo veslařské trenažéry a běhací pásy. Ženy pak mají velmi v oblibě stepper, na kterém lze efektivně spalovat tuk a formovat problémové partie (stehna a zadeček). Při volbě aerobních strojů se vyhněte neznámým a podezřele levným typům neznámých výrobců. Ušetřené peníze při prvotní investici jsou jedna věc, ale rozčarování obvykle přichází ve chvíli, kdy zjistíte, že životnost takového přístroje se nepočítá na roky, ale spíše na měsíce, nebo v horším případě pouhé týdny a když se objeví závada, reklamace je obvykle téměř nemožná a o něčem, jako je autorizovaný servis, si můžete nechat leda zdát. Zárukou spolehlivosti a kvality je například firma Kettler, která se na domácí fitness specializuje již desítky let.

Ať už si vlastní domácí fitko vybavíte jakkoliv, přeji Vám, abyste v něm zažili mnoho skvělých tréninků!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno