Za cyklistikou

Cyklistika je pro tělo výborný vytrvalostní sport, který ovšem nezatěžuje klouby, takže je vhodný i pro starší jedince. Náročnost si každý určí volbou terénu – ať to jsou více kopcovité trasy nebo rovinky.

Cyklistika se dá provozovat i rekreačně, pročež není divu, že i mezi běžnými lidmi zažívá velký rozmach. Je to dáno také podporou ze strany státu a obcí, které staví a obhospodařují cyklostezky, z nichž některé vedou krásnými přírodními scenériemi a kulturně bohatými oblastmi. Proč tedy taky nesbalit kola a nevyrazit na krátkou dovolenou do takových míst a nevychutnávat si krásnu české krajiny z jízdního kola?

Cestovat s koly vlakem se sice taky dá, ovšem nejedná se o příliš pohodlný způsob, takže jestli patříte mezi majitele auta, což dnes už je poměrně běžný artikl českých domácností, pak ho využijte k naložení kol a vyrazte klidně s celou rodinou protáhnout tělo.

Na střechu nebo za auto

K přepravě jízdních kol autem je zapotřebí drobné příslušenství. Ideální je, pokud už na autě máte střešní nosič nebo tažné zařízení. Některá auta jimi vybavena jsou, už když jste je kupovali, u jiných je lze dokoupit za řádově tisícové částky. Řekněme ale, že tedy střešní nosič máte, pak je potřeba k němu pořídit už jen speciální držák na kola. Na střeše se kola převáží docela často, i když alternativa na tažné zařízení je možná v některých ohledech výhodnější. Přesto ovšem, pokud máte střešní nosič, je jednodušší jít touto cestou. K nosičům kol na střechu vybírejte takové, které odpovídají vašemu autu a také modelu střešního nosiče. Druhým faktorem jsou pak požadavky na počet kol, která chcete převážet a způsob jejich uchycení. Některé nosiče kol na střechu jsou totiž určené pro připevnění celých kol, u jiných je nutné oddělat přední kolo a uchycení se pak provádí za přední vidlici. S koly na střeše je pak vhodné jet opatrněji, pomaleji, uvědomovat si větší výšku vozidla.

S tažným zařízením je to podobné, protože taky potřebujete dokoupit speciální nosič kol na tažné zařízení. Uchycení pak probíhá za autem, takže je ke kolům možná o něco pohodlnější přístup. Kola pak ale na druhou stranu zakryjí výhled ze zadního okna, takže si budete muset zvyknout používat jen boční zpětné zrcátko pro pohled dozadu a rovněž bude možná zapotřebí propojit vlastní světla nosiče s autem, protože některé nosiče kol na tažné zastiňují zadní světla auta.

Každopádně dobře dojeďte na místo určení a užívejte si zdravého pohybu v krásné české přírodě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno