Zavařování angreštu

Co udělat s tímhle chlupatým ovocem? Zdaleka se nehodí jen pro přípravu pečených čajů. Podívejte se, jak je zavařování angreštu snadné a nechte se inspirovat našimi prověřenými recepty. Zajímá vás, proč se angrešt dřív zavařoval se solí nebo jak se používal v lidové medicíně?

Možná jste to nevěděli, ale plody angreštu mají mírné žlučopudné a močopudné účinky. Působí tedy na naše tělo velmi příznivě při některých jaterních a ledvinových chorobách. A aby toho nebylo mělo, tak vysoký obsah vlákniny a dalších látek, významných pro zdraví, činí z angreštu vynikající prostředek proti nepříjemným zácpám.

Zavařování angreštu

Chcete ten úplně nejjednodušší recept vůbec? Pak se podívejte do starých receptářů našich babiček. Ty se obešly bez teploměrů i dalšího speciálního vybavení, a přesto byly jejich kompoty vyhlášené. A jak je to možné? Znaly totiž jeden malý trik.

Angrešt zavařený se solí

Možná to vypadá zvláštně, ale tahle neobvyklá ingredience má v kompotu rozhodně své místo. Dokáže totiž z ovoce vytáhnout jeho přirozenou sladkost, takže výrobek už poté není třeba nijak doslazovat ani jinak dodělávat. Je tedy vhodný i pro diabetiky nebo pro ty, kteří si zakládají na své štíhlé linii.

Ingredience:

  • na špičku nože soli
  • dvě hrsti omytého ovoce
  • převařená voda

Postup:

Angrešt omyjte a zbavte všech nejedlých částí. Máte? Pak jste se právě dostali přes tu nejtěžší fázi celého receptu. Teď už je potřeba pouze vzít dobře vymyté sklenice, na dno nasypat na špičku nože soli, napěchovat je ovocem (samozřejmě tak, aby se šťavnaté plody nepoškodily) zalít převařenou vodou a dát sterilovat. Bude vám stačit asi 12-15 minut. Dejte pozor, ovoce ve sklenicích musí být zcela ponořené, jinak se celý proces nepovede. Raději ho tam tedy dejte o něco málo méně.

Angreštový džem připravovaný za studena

Hledáte rychle připravenou pochoutku, která vám ve spíži vydrží bez potíží i několik měsíců? Angreštový džem, připravovaný za studena, pro vás bude přesně tím pravým. A jak na něj?

Ingredience:

  • 1 kilogram zralého angreštu
  • 500 gramů krupicového cukru

Angrešt je třeba zbavit stopek a dalších nejedlých částí. Poté opláchněte ovoce pod proudem vody a nechte dobře okapat. Přendejte do hlubší mísy a kvedlačkou anebo vařečkou rozmačkejte. Přisypte cukr a nechte půl hodiny odpočívat. A džem je hotový. Stačí ho naplnit do sklenic a uložit do chladu.

Zachovává si všechny cenné látky, zejména vitamín C a velmi vysoký obsah železa a ve spíži vydrží bez obtíží několik měsíců. Angreštový džem připravovaný za studena lze použít jako lék v období chřipek a nachlazení, stejně jako skvělou a zdravou pochoutku. A stejně chutný bude i z josty, případně z kombinace obou těchto druhů ovoce. Po otevření ho vždy skladujte v lednici!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno