Zavařování celeru

Co dělat s velkou úrodou? Kořenovou zeleninu jako takovou lze uchovat mnoha způsoby. Dnes vám ukážeme, jak na chutné a zdravé zavařování celeru se vším všudy a nenecháme si pro sebe ani další zajímavé tipy na zpracování této chutné zeleniny.

Celer (Apium graveolens L. ) byl ve Středomoří pěstován už nejméně 3000 let. Už ve starověkém Egyptě byl používán nejenom jako potravina, ale i jako lék. A dočetli bychom se o něm i v Homérově Odyssey jako o rostlině zasvěcené bohům. Hippokrates věřil, že celer uklidňuje nervy a jeho listy nesměly chybět ani na věncích pro vítěze.

Věděli jste, že: Název celer pochází z města Selinus na Sicílii? Ale Římané jej nazvali apium a vědecké jméno graveolens pak znamená „velmi voňavý“. Kořen divokého celeru má totiž velmi silnou vůni a ostrou hořkou chuť. Teprve na konci středověku vypěstovali Italové nám dnes dobře známou odrůdu s jemnější chutí a specifickou vůní.

Proč vlastně vsadit na celer?

Obsahuje v sobě totiž celou lékárnu – vitamíny: A, B1, B2, B6, C, E, PP. A také kyselinu nikotinovou, uhlohydráty (cukry a škrob), tuky a bílkoviny, vodu a kupodivu i všech devět nejdůležitějších aminokyselin, a také důležité mikro a makro prvky jako je sodík, draslík, síra, vápník, fosfor, železo, hořčík, mangan, chlor a zinek stejně jako éterické oleje a další sloučeniny.

Měli byste vědět: za svou charakteristickou vůni vděčí celer glykosidu zvanému apin. Ve Francii byl celer dlouho považován za afrodiziakum a léčivé pití celerové šťávy byly kdysi módní v Hollywoodu a Japonsku.

Zavařování celeru

A teď už k samotným receptům. Které se nám osvědčily nejvíce?

Zavařovaný strouhaný celer

Ingredience:

  • 3 velké bulvy celeru
  • 7 sklenic vody
  • 1 šálek 10% octa
  • 2 ploché polévkové lžíce soli
  • 1 šálek cukru

Postup:

Svařte všechny suroviny na nálev (tzn. zbude vám pouze celer). Nastrouhejte celer na hrubém struhadle a vhoďte do nálevu. Krátce vařte asi 4-5 minut. Přeneste do předem připravených sklenic a pasterizujte 15 minut.

Výsledkem vašeho snažení bude sedm sklenic s kapacitou 0,5 litru. Celer zavařený tímto způsobem je ideální pro přípravu salátů.

Zdravý koktejl s pomerančem a celerem

Chcete zdravý recept navíc a zbyl vám doma zelený celer? Pak není nic jednoduššího, než si připravit zdravou snídani nebo svačinu.

  • banán 1 ks
  • mléko 1 šálek
  • pomeranč 1 ks
  • jogurt 50 ml
  • celer 1 středně velký stonek

Postup:

Oloupejte pomeranč a opláchněte ho, poté nakrájejte na menší kousky. A totéž proveďte s celerem včetně loupání. Krájejte ho asi na jeden centimetr dlouhé kousky. Oloupejte a nakrájejte i banány. Všechny ingredience přesypte do mixéru a přidejte. Důkladně rozmixujte a přelijte do sklenice. Pijte jako rychlou snídani nebo chutnou svačinu. Svěže zelenými lístky celeru můžete tuto pochoutku i ozdobit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno