Zavařování jablek

Jde o jeden z nejlepších druhů ovoce, který si lze v našich končinách dopřát. Zavařování jablek proto patří mezi velmi oblíbené podzimní činnosti. Ale pokud nevíte, jak na něj, rádi vám co nejlépe poradíme.

Pokud se pozorně podíváme na klasické složení obyčejného jablka, zjistíme, že obsahuje velké množství vitamínu C, vápníku, křemíku, hořčíku, draslíku, zinku a železa. Kromě toho také velké množství vlákniny a přibližně 85%. Po konzumaci jablek tedy rozhodně neztloustneme, ne nadarmo jde o ideální jídlo doporučené i diabetikům. Podle lidové medicíny mají jablka příznivý vliv na:

 • metabolismus
 • činnost mozku
 • trávicí soustavu
 • nespavost
 • nervový systém (působí proti nervozitě).

Zavařování jablek

Zavařování jablek – recept a doporučené postupy

Příprava jablečného kompotu není nic těžkého. Základem je však vybrat ta správná jablka. Ta by měla být středně velká s jemně nakyslou chutí, jemnou dužinou a malým jádřincem. Musí jít o zralé plody, ty dozrálé jen zpola se nehodí. A nesmí být ani moučnaté, protože se snadno rozvaří.

Ingredience:

 • 1,5 kávové lžička kyseliny citronové
 • 2 litry vody
 • 600 gramů cukru
 • 700 gramů jablek
 • 1 kousek skořice

Do misky nalijeme litr vody a rozpustíme v něm kyselinu citronovou (půl lžičky) spolu se 100 gramy cukru. Tím získáme nálev, který ochrání nakrájená jablka před zhnědnutím. Jablka oloupeme, nakrájíme na čtvrtiny nebo osminy podle velikosti zbavíme jádřinců.

Do hrnce nasypeme zbylý cukr, přelijeme druhým litrem vody, lžičkou kyseliny citronové a skořicovou kůrou. Do horkého nálevu vložíme jablka a povaříme. Bude to trvat přibližně 5-7 minut, než dostatečně změknou. Jablka přecedíme, rychle zchladíme a naskládáme do vymytých sklenic. Tady je přelijeme horkým nálevem a důkladně zavíčkujeme. Sterilujeme přibližně 15-20 minut při teplotě 90°C. Sklenice otočím dnem vzhůru a necháme vychladnout. Tím je zavařování jablek zcela hotovo.

Zavařování jablek

Zavařování jablek – nastrouhaná verze do štrúdlu

Kromě kompotu můžete vyzkoušet také variantu, při níž jablka před zavařením nastrouháte. Získáte tak vynikající polotovar pro přípravu štrúdlů nebo jiných laskomin.

Ingredience:

 • 5 kg jablek

Postup:

Ano, opravdu je ta jednoduché. Díky vysokému obsahu vody v jablkách není žádná další ingredience potřeba. Jablka omyjte, oloupejte, zbavte jádřinců a a strouhejte a hrubém struhadle. Připravte si čisté sklenice vymyté horkou vodou a nastrouhaná jablka do ní natlačte – čím více, tím lépe. Zavíčkujte, a nechte přejít varem po dobu 5 minut.

Sklenice otočte dnem vzhůru, nechte vychladnout a máte hotovo. Jablečný polotovar oceníte především při pečení, ale také při přípravě lahodného jablečného čaje proti kašli a nachlazení.

Náš tip: Pro lepší chuť můžete do sklenic přidat kousek skořice, dva kusy hřebíčku a špetku nového koření, případně si tyto ingredience přizpůsobit podle vlastních preferencí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno