Zavařování masa v troubě

Zavařené maso je už tradičním pokrmem pro trávení spokojené rodinné dovolené. Nestojí moc, jeho příprava nedá žádnou práci a jde o 100% bezpečný postup, pokud dodržíte několik základních pravidel. A jak na jednoduché zavařování masa v troubě?

Maso lze zavařovat syrové, dušené i pečené. Nejčastěji se používá drůbeží nebo vepřové. Nemělo by být velmi tučné, protože tuk by mohl při delším skladování dodat pokrmu nežádoucí pachuť.

Zavařování masa v troubě

Jak připravit maso pro zavařování?

Syrové maso nakrájejte na menší kousky a zbavte přebytečného tuku. Při dušení masa se zase vyhněte použití cibule, ta dokáže velmi rychle zkysnout (ze stejného důvodu ji nedáváme ani do marinád) a celý výrobek se díky ní zkazí. Maso mírně osolte a poduste do poloměkka. Koření můžete přidat podle chuti – kmín, pepř, nové koření apod. Poctivě podlévejte – vzniklou šťávu použijete při zalévání masa ve sklenicích.

Náš tip: Šťávu předtím přeceďte a odstraňte z ní všechny zbytky koření.

A jak na maso pečené? Naložte ho v koření a rychle upečte vcelku do poloměkka. Poté rozeberte na menší kousky (pamatujte si, že kosti do zavařování nepatří) a naskládejte do zavařovacích sklenic.

Zavařování masa v troubě

Sklenice důkladně vypláchněte horkou vodou a nechte uschnout na čisté utěrce. Stejným způsobem ošetřete víčka a případně i gumičky. Nepoužívejte saponát, a pokud je to přece jen nezbytné, sklenice poté opravdu důkladně vypláchněte od všech jeho zbytků.

A teď už k samotnému zavařování v troubě. Budete potřebovat vysoký plech se dnem vyloženým utěrkou. Pokud to neuděláte, zvyšujete riziko popraskání sklenic. Nalijte dovnitř vodu asi do výšky 2 cm. Voda musí být stejně teplá jako voda ve sklenicích, jinak opět hrozí riziko prasknutí.

Náš tip: Sklenice používejte stejně velké i stejně tvarované. Jedině tak bude výsledek vždycky perfektní bez nepříjemných nedodělků.

Plech vložte do studené trouby. Existují i jiné způsoby, ale nám se nejvíce osvědčil tento. Mřížku zasuňte do nejnižší drážky a nastavte termostat na 180°C. Jakmile začne nálev uvnitř sklenic vřít (ze spodní části začnou stoupat bublinky),snižte teplotu asi na 80°C. Maso bude k úplnému zavaření potřebovat asi 15 minut.

Kontrola na konci je důležitá

Sklenice nechte vychladnout v troubě, teprve poté zkontrolujte obsah. Pokud víčko nedrží nebo je patrné, že někdy během zavařováním opustil obsah sklenici, vyřaďte takový nepodarek jako určený k okamžité konzumaci. Dobře zavařené maso v troubě vám ve spíži bez potíží vydrží i více než rok.

Náš tip: každá troubě „zaváří“ jinak. Máte-li od té své někde schovaný návod, podívejte se po něm. U některých bývá ten nejlepší postup pro zavařování v troubě přímo napsán. Získáte tak jistotu, že všechno bude, jak má být. A to za trochu námahy rozhodně stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno