Domů Výživa Zdravé recepty Zavařování nektarinek

Zavařování nektarinek

Milujete tohle nevšední ovoce, ale mrzí vás, že jeho úroda je dostupná jen pro tak krátkou dobu? Nevadí, vyzkoušejte zavařování nektarinek a potěšte se jejich chutí, kdykoliv jen budete chtít. Recepty jsou jednoduché a nenáročné na čas.

Nektarinky patří do stejné rodiny jako broskve. Jsou ceněné zejména pro své příjemně masité a pevné tělo, nejčastěji vyvedené ve žluté nebo bílé. Nektarinka začíná nést ovoce asi ve věku 7 let a nežije déle než 15 až 20 let. Možná právě proto nebývá na našich zahrádkách tak častým hostem, jak bychom si přáli. A pokud se přece vyskytne, začíná zápas o každý její plod. Nedovolte plísním, aby vás připravili o tu jedinečnou chuť a vůni!

Nejlepší recepty

Stačí se inspirovat tím, jak zásobu ovoce konzervovaly na zimu naše babičky. Nektarinky nejsou (na rozdíl třeba od meruněk) příliš vhodné k sušení, ale vynahradí vám tento malý nedostatek třeba jako báječný kompot nebo džem.

Klasické konzervované nektarinky

Ingredience:

 • 500 gramů nektarinek
 • 900 ml vody
 • 330 g cukru

Příprava:

Nektarinky dobře umyjte a odstraňte ty zkažené nebo příliš měkké. Narovnejte je do sklenic, ale ne více než do dvou třetiny nádoby. Musíte vybírat malé plody, ty velké by bylo třeba rozkrojit, tak by vám ale množství šťávy uniklo do okolí.

Svařte vodu s cukrem a nalijte na ovoce. Ihned zavíčkujte a dobře utáhněte. Není třeba sterilovat, po vychladnutí pouze prověřte těsnost víčka tím, že sklenici otočíte.

Zavařování nektarinek

Konzervované nektarinky v sirupu

Ingredience:

 • 700 gramů cukru z
 • 1 00 gramů nektarinek
 • 1 litr vody
 • 3 g kyseliny citrónové.

Příprava:

Nektarinky dobře omyjte a osušte. Připravte sklenice s objemem jednoho litru a dobře opláchněte s přidáním saponátu. Několikrát opláchněte. Po umytí je sterilujte. To lze nejlépe udělat s pomocí trouby – vložte sklenice a zapněte na teplotu 100-150 stupňů.

Sklenice naplňte ovocem. Vyrobte sirup z cukru a vody a svařte. Přidejte kyselinu a ještě horký sirup nalijte na nektarinky. Umístěte sklenice do hrnce s tlustým dnem, pokrytým ručníkem. Nalijte horkou vodu a sterilujte podobu 12 minut.

Konzervované nektarinky se švestkami

Chcete si doma rychle připravit lahodnou marmeládu, v níž se nektarinky úžasně snoubí se švestkami? Náš recept se vám bude hodit jako skvělý doplněk k palačinkám nebo prostě na mlsání jen tak.

Ingredience:

 • 450 gramů švestek
 • 980 gramů pískového cukru
 • 550 gramů nektarinek
 • 200 gramů citronů
 • 300 gramů pomerančů

Příprava:

Nektarinky nakrájejte na plátky, švestky na půlky. Ve velké míse oba druhy ovoce smíchejte a prosypte cukrem. Nechte stát pět hodin na tmavém, chladném místě, nezapomeňte zakrýt a během této doby několikrát opatrně promíchejte.

Přemístěte směs na oheň, přidejte šťávu z citrusů a zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, poznamenejte si přesně sedm minut. Proveďte želírovací test a je-li v pořádku, přendejte hotovou marmeládu do nádob. V opačném případě ještě chvíli vařte. Zavíčkujte a nechte vychladnout.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno