Závislost na jídle

Jídlo je součástí našeho života. Je to důležitá potřeba, bez níž nelze žít. Jak to ale vypadá, pokud začne v našem životě zabírat stále větší prostor? Dle psychologů může závislost vzniknout v podstatě na cokoliv, jídlo nevyjímaje. Potraviny jsou snadno dostupné a pronásledují nás doslova na každém rohu. Regály obchodů i reklamy v televizi jsou plné lákadel, na různé pochoutky narážíme v podstatě všude.

Mnoho forem závislosti na jídle

Jestliže považujete jídlo za nejdůležitější věc na světě, a i když se na něj snažíte neustále nemyslet, nejde vám to – je vysoce pravděpodobné, že jste na jídle závislí. Samozřejmě má závislost na jídle různé podoby. Někdo nemůže prožít den bez sladkostí, jiný je třeba závislý „jen“ na čokoládě. A další si musí každý den dát něco od masa, jinak ani nemá pocit, že něco jedl. Podobně může být člověk závislý i na pití různých nápojů, především sladkých bublinkových limonád, jako např. kokakoly nebo třeba kávy. Extrémním důsledkem závislosti na jídla jsou poruchy příjmu potravy, například mentální anorexie nebo bulimie.

Důvody vzniku závislosti na jídle

Někteří lidé myslí na jídlo po většinu dne a jedí, i přestože nejsou hladoví. Kde se bere návyk na určité potraviny a proč se takto nemocní lidé nedokáží zasytit jinými potravinami? Většinou za to může psychologický problém, například problémy v rodině, nedostatek v oblasti citů či zakomplexovanost a sebepodceňování. Tento typ závislosti je častější u žen. Ty si jídlem nahrazují pocity nebo zážitky, které se jim jinou formou nedaří dosáhnout.

Nadměrná pozornost věnovaná jídlu má různé důvody. Někdo jídlem zahání negativní emoční stavy, jako např. smutek, prázdnotu či osamělost. Někdo se vydatně nají poté, co jej někdo „vytočil“ nebo když prožívají pocity strachu a úzkosti. Sladkosti nebo pizza těmto lidem navrátí ztracený klid, bohužel jen na chvíli. Upírat svou pozornost na jídlo je pro někoho snesitelnější a lehčí než řešit problémy v partnerském vztahu, rodině či v zaměstnání. V neposlední řadě, nadměrná orientace na jídlo a poté na různé metody hubnutí může vycházet i ze snahy získat sebedůvěru prostřednictvím ideálu štíhlé postavy.

Příznaky závislosti na jídle

Jedním ze znaků závislosti na jídle je to, že člověk ve svém myšlení věnuje jídlu obrovský prostor. Stále přemýšlí nad tím, co si dá k obědu či večeři, kolik kalorií bude mít jeho jídlo, při hovoru s jinými lidmi často přechází na téma jídla nebo věnuje množství času a energie činnostem, které jsou s jídlem spojeny – např. přípravou jídla či sbíráním receptů. Mezi další příznaky závislosti na jídle patří to, že se takto postižená osoba pokouší opakovaně a neúspěšně příjem nadměrného množství potravy snížit a při přejídání zažívá ukrutný pocit viny. Pokud člověk konzumuje pouze méně než deset potravin, a to po dobu delší než dva roky, můžeme konstatovat, že je závislý na určité skupiny potravin. Tato nemoc se všeobecně hodně podceňuje, je však stejně aktuální a závažná jako například hodně zmiňovaná anorexie.

Odvykání je těžké

Prvotním krokem je přiznat si vůbec, že je člověk závislý na jídle a že je třeba s touto závislostí bojovat, neboť tento stav není normální. Tento první krok je při všech závislostech mimořádně těžký. Odvykání závislosti na jídle se většinou neobejde bez léčby pod vedením odborníků. I když léčba trvá poměrně dlouho, pozitivní zprávou je, že se pacient od své návykové potraviny dokáže většinou časem osvobodit natolik, že na rozdíl od alkoholiků, si může později tuto potravinu v malých dávkách opět vychutnávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno