Domů Výživa Výživa, strava Zelená káva – recenze

Zelená káva – recenze

Již delší dobu se příznivci zdravého životního stylu zajímají o zelenou kávu. Nejde vlastně o nic jiného, než o klasická kávová zrna, která však neprošla pražením. Zelená káva má pozitivní vliv na naše zdraví a ve výsledku může být i chutná, ovšem s chutí kávy, jak ji známe, si ji nesmíme spojovat.

Pokud jste příznivce tmavě hnědého moku – kávy, pak jistě přemýšlíte nad tím, jak může být káva zelená. Ve skutečnosti je to vlastně velmi jednoduchá. Kávová zrna, která prošla dlouhým procesem sběru, sušení ad., se ve stavu zelených zrn dále praží v pražírnách na požadovanou míru. Pražením dochází k proměně chemických vlastností, kávová zrna hnědnou a po namletí a zalití horkou vodou získají typickou hořkokyselou chuť. U zelené kávy přeskočíme proces pražení, čímž zachováme mnohé důležité látky, o které se procesem pražení můžeme připravit.

Příprava zelené kávy

Zatímco koupit praženou kávu v různé ceně a kvalitě není dnes žádný problém, najít kvalitní zelenou kávu je opravdovým oříškem. Nejčastěji se se zelenou kávou setkáme v prodejnách se zdravou výživou, alternativní možností je navštívit přímo pražírny, kde nám mohou prodat kávová zrna ještě před procesem pražení. Příprava zelené kávy je pak velmi snadná. Pokud koupíte namletou zelenou kávu, stačí jen zalít vodou a popíjet. Rozhodnete-li se pro kvalitnější a čerstvější řešení, tj. zakoupení celých zrn, je třeba zrna před namletím namočit do vody. Jsou totiž mnohem tvrdší než zrna po pražení a mohla by nám ztupit mlýnek. Po namočení a usušení pak zelenou kávu pomeleme v mlýnku a zalijeme horkou vodou.

Chuť

Hodnotit chuť zelené kávy je v podstatě dost náročné, není moc s čím srovnávat. Pokud jste se zelenou kávou doposud nepřišli ke styku, vězte, že to pro vás bude zvláštní zkušenost. S chutí standardní pražené kávy totiž ta zelená nemá moc společného, chutná spíše jako čaj. Na chuť kávy si však brzo zvykneme a přeci jen objevíme nějaké podobnosti s kávou praženou. Zvláštností je také fakt, že zelená káva nepění. I zelená káva se liší svou chutí v závislosti na odrůdě a místo, odkud pochází. Jinak bude chutnat Arabica z Brazílie, jinak z Etiopie. Sami si musíme najít takový chuťový profil, který nám sedne nejlépe.

Vliv zelené kávy na náš organismus

Hlavní důvod, proč lidé pijí zelenou kávu, ani tak nespočívá v chuti, jako spíše v pozitivních účincích na lidský organismus. Zelená káva obsahuje mnohem více prospěšných látek, než které se nachází v pražené kávě. Jsou to především antioxidanty a kofein. Ano, zelená káva obsahuje více kofeinu než pražená, proto je vynikajícím energetickým nápojem. Zelená káva má antibakteriální účinky, pomáhá při boji s cukrovkou a mírní pocity hladu.

Zelená káva a hubnutí

Zelená káva se často dostala do dialogu s hubnutím a redukcí váhy. Jako prostředek pro usnadnění hubnutí se používá především z důvodu, že obsahuje kofein, který pomáhá urychlovat metabolismus. Navíc však obsahuje velmi ceněnou chlorogenovou kyselinu (CGA), která urychluje spalování tuků, mírní pocity hladu, brání v přeměně cukrů na tuky a v neposlední řadě stimuluje odbourávání tuků. Díky zvýšenému obsahu této látky je tak opravdu účinným pomocníkem při boji s nadměrnými kily. Objevily se sice pochybnosti o této metodě, kvalitní zelená káva opravdu obsahuje tuto účinnou látku. Vyhněte se nejrůznějším náhražkám a přípravkům na bázi zelené kávy a pořiďte si přímo čerstvá kávová zelená zrna a výsledek bude zaručen.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno