Domů Výživa Léčivé rostliny Jeřáb ptačí – léčivé účinky

Jeřáb ptačí – léčivé účinky

Jeřáb ptačí nebo také červená jeřabina je strom, jehož červené plody lze využít v kuchyni i v léčitelství. Jak jeřáb ptačí vypadá a kdy, proč a jak jej používat?

Jeřáb ptačí

Strom dorůstá výšky až 20 metrů, má střídavé řapíkaté listy bílé květy, které kvetou od května do července. Plody jeřábu ptačího jsou malvice, označovány jako jeřabiny, ty se vyznačují především svou červenou barvou. U nás v České republice můžeme na tento strom narazit prakticky kdekoliv – v lesích, na pasekách i podél cest. Nejčastěji však rostou na slunných místech. Právě pro červené plody je strom vyhledáván. Jeřabiny jsou v upravené podobě jedlé, používají se v kuchyni na výrobu marmelád, kompotů či alkoholu. Vzhledem k tomu, že obsahují velké množství léčivých zdraví prospěšných látek, se používají v léčitelství.

Jeřabiny a léčitelství

Jak bylo zmíněno, plody jeřábu obsahují řadu důležitých a cenných látek. Jsou ro především kyseliny, hořčiny, flavonoidy, ale i sorbit, glukóza či vitamín C. Díky těmto látkám můžeme zpracované produkty využívat v léčitelství. Je však třeba upozornit na to, že jeřabiny je třeba konzumovat v tepelně zpracovaném stavu. Čerstvé plody totiž obsahují kyseliny, které mohou způsobit otravu. Pokud však dojde k tepelnému zpracování, jeřabiny ztratí své toxické vlastnosti a stanou se jedlými.

Účinky plodů

Plody jeřábu ptačího se využívají při revmatických onemocněních, které zklidní. Mají také močopudné a projímavé účinky, proto mohou být vynikajícím doplňkem při ledvinových onemocněních, u kterých je vylučování moči obtížnější. Také při zácpě může konzumace potravin z jeřabin pomoci. Ovšem jeřabiny mohou pomoci i v opačném případě, trpíte-li mírnými průjmy. Obsažené látky totiž fungují jako regulátory. V neposlední řadě také slouží vyplavování písku a kamínků z moči.

Příprava marmelády z jeřabin

Jeřabinová marmeládaPokud chcete využít léčivých účinků jeřabin, nejvhodnější způsob využití je výroba domácí jeřabinové marmelády. Příprava je jednoduchá, chuť výborná a léčivé účinky jsou přitom zachovány. Takto připravenou jeřabinovou marmeládu si pak můžete namazat na chleba a mít dobrý pocit z toho, že něco děláte pro vaše tělo. Pro přípravu marmelády budete potřebovat čerstvé plody jeřábu ptačího. Plody je třeba sbírat v období od srpna do září. Ideální je počkat na první mrazy a ihned poté otrhat. Natrhané plody pak povařte ve vodě, rozmixujte, přidejte cukr a počkejte, než zhoustne. Touto marmeládovou směsí můžete plnit sklenice a uložit do spíže. Marmeládu pak vytáhnete, až na ni budete mít chuť nebo zdravotní problémy, které tato „zázračná marlemáda“ dokáže vyřešit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno