Domů Výživa Výživa, strava Alergie na ananas

Alergie na ananas

Koupili jste si čerstvý ananas, ale po pár kouscích vám začal trnou jazyk, objevily se štípance a možná o trocha krve? Pak možná trpíte alergií na ananas a měli byste se jeho konzumaci vyhýbat. Počet Čechů alergických na ovoce stále přibývá, což platí zejména pro exotické ovoce.

AnanasPočet lidí, kteří jsou alergičtí na různé druhy potravin, stále přibývá. Některým nedělá dobře kiwi, jiným mořské plody, někomu zase vadí ananas. Alergie na ananas je i u nás poměrně častá a v největší míře se týká dětí, často se však projevuje i u dospělých. Většina osob trpících tímto problémem uvedla, že alergickou reakci jim vyvolává jen čerstvý ananas, ten kompotovaný jim obvykle nečiní žádné potíže. Pokud tak máte alergii na ananas, a přesto byste si na něm chtěli občas pochutnat, vyzkoušejte, není-li ten kompotovaný i pro vás vhodný.

Projevy alergie na ananas

V první řadě je třeba říci, že alergie na ananas či jiné ovoce se může projevovat různými způsoby. Většina osob s problémy po konzumaci ananasu cítila výrazné svědění a pálení na jazyku, někdy i bolest v krku a případnou mírnou krvácivost jazyka. Ovoce včetně ananasu však může způsobovat i křeče v břiše, průjem, kopřivkou, otok v oblasti obličeje a podobně. Alergie na potraviny se zkrátka u různých lidí projevuje různě, ale také v různé míře. V nejhorších případech může vyvolat i dušení, astmatický záchvat či anafylaktický šok.

Jak zmírnit alergickou reakci

Pokud se po zakousnutí do ananasu začne projevovat alergická reakce, je důležité v konzumaci už dále nepokračovat. Ve většině případů brnění jazyka a jiné projevy rychle odezní. Pokud neodezní, užijte některé antihistaminikum. Některé léky jsou volně dostupné, jiné na předpis.

Počet lidí s alergií na jídlo přibývá

Pokud jste zjistili, že trpíte alergií na ananas, nic si z toho nedělejte. I u nás v České republice počet osob s alergií na některou z potravin stále přibývá. Nejvíce trápí malé děti a s přibývajícím věkem odeznívají, ovšem roste i počet dospělých s alergiemi na potraviny. Alergické reakce na ovoce jsou vcelku běžné. Mohou být buď pravé, kdy náš imunitní systém reaguje přecitlivěle na obsažené bílkoviny, nebo mohou být reakce zkřížené.

Léčba alergie na potraviny

Jistě vás zajímá, jestli je možné alergii na ananas či jiné potraviny léčit. Nejúčinnější léčbou je vysazení potraviny z jídelníčku, v tomto případě se tak budete muset smířit s tím, že si na čerstvém ananasu zkrátka nepochutnáte. O alergii na konkrétní potravinu byste měli rozhodně obeznámit celou svou rodinu, aby ji z jídelníčku vyřadila. Obvykle totiž způsobuje alergickou reakci i dané potravina zapracovaná do pokrmu, takže by vaše alergie mohla být nepříjemným překvapením pro vás i celou rodinu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno