Domů Výživa Zdravé recepty Čím nahradit brynzu

Čím nahradit brynzu

Chcete si doma připravit halušky, ale nemáte potřebné ingredience? Prozradíme vám, čím nahradit brynzu, aby byl váš pokrm stále stejně lahodný a sytý, jako při použití této oblíbené ingredience. A dost možná si některé možné alternativy zamilujete více než původní řešení.

Co je to brynza

Ještě předtím, než se pustíte do nahrazování, byste měl zjistit, co že je to ta brynza vlastně zač. Jde vlastně o zkomoleninu rumunského slova branza alias tvaroh. Jde o produkt vyráběný z hrudkového ovčího mléka. Výsledkem procesu je jemně solený ovčí sýr.

Ovšem brynzu lze vyrobit i ze sýra kravského nebo kozího. U nás se příliš nevyrábí, mnohem známější je na Slovensku, na Ukrajině nebo samozřejmě v Rumunsku. Bohužel u nás není k dostání tak často, jak bychom si nejspíše přáli. A čím tedy brynzu při vaření nahradit?

Netradiční halušky bez brynzy

Pokud připravujete tento tradiční slovenský pokrm, ale přítomnost brynzy vás od jeho vaření odrazuje, pak máme pro vás dobrou zprávu – tento slaný ovčí sýr totiž vůbec používat nemusíte. Netradiční varianty halušek lze totiž zcela bez potíží připravit i bez něj.

Místo brynzy lze použít tavený sýr

Jestliže chuť ovčího sýra právě nemilujete, ale přesto se vám nechce jist suché halušky, pak si pomozte trikem s taveným sýrem. Dejte ho do misky, a ještě horké halušky na něj nasypte. Počkejte, dokud se nerozpustí a poté halušky velmi dobře promíchejte. Uvidíte, že tato varianta zachutná i těm, kteří si na brynzu tolik nepotrpí.

Tvaroh a tavený sýr jsou perfektní

Jestliže vám naopak chuť brynzy chybí, ale jste omezeni například nabídkou místního obchodu, pak již hotov halušky promíchejte nejprve s měkkým tvarohem a teprve poté s taveným sýrem. Jakmile se obě ingredience spojí, budou halušky chutnat skoro stejně, jako kdybyste na jejich přípravu použili pravou brynzu od slovenského bači.

Kombinace tvarohu a smetany

Pokud naopak chcete halušky krásně vláčné, pak se spíše tavenému sýru vyhněte. Mnohem lepší službu vám udělá hrudkující tvaroh (obvykle bývá k dostání v sáčcích) a trochu smetany, obojí rozmíchejte s ještě horkými haluškami, a ještě se z perfektního výsledku.

Halušky trochu jinak

Chcete vsadit na zcela originální recept, pak zapomeňte na brynzu a její náhrady a promíchejte místo toho halušky s kostkami uškvařené slaniny a přidejte olomoucká tvarůžky trocho ustrouhané goudy nebo jiného lepšího sýra. Uvidíte, že lepší halušky jste nejspíš ještě nejedli.

Jak si brynzu vyrobit

Pokud byste si přece jen chtěli jídlo s brynzou dát, ale nemáte ji jednoduše po ruce, pak byste měli vědět, že si ji můžete také snadno vyrobit. Stačí si pořídit sýr balkánského typu. Ten rozmačkejte nebo pokrájejte na menší kousky. Poté ho nechte na teplém místě trochu zkysnout. Nakonec promíchejte se solí a máte hotovo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno