Čínské zelí Pak Choi

Myslíte si, že vás na čínském zelí nic nemůže překvapit? Pak zkuste sáhnout po u nás méně známé odrůdě Pak Choi, která se od klasického pekingského zelí liší na první pohled. Je mnohem menší s dlouhými listy a vyniká svou chutí a bohatým obsahem vitamínů.

Čínské zelí Pak Choi je jednou z mnoha odrůd pekingského zelí. Ačkoliv se na pulty českých řetězců pomalu dostává až v posledních letech, jeho použití v asijské kuchyni má bohatou tradici. Pak Choi lze přitom poměrně dobře vypěstovat i v našich podmínkách. Vyžaduje výživnou humusovou půdu a podobný přístup jako při pěstování klasického salátu. Pak Choi čínské zelí je poměrně malé, vyznačujeme se krátkými tlustými stonky a vzhledem k celé velikosti i značnou délkou listů. Ty jsou krásně výrazně zelené a křupavé. Jakmile čínské zelí Pak Choi ochutnáte, zjistíte, že se od klasického pekingského zelí liší i svou chutí. Překvapí vás nasládlá chuť mezi špenátem a zelím.

Obsah látek

Pak Choi zelí si získává svou oblibu i ve světě fitness. Jeho konzumací totiž uděláme něco pro své zdraví, a to především díky velkému obsahu vitamínů a minerálů a nízké energetické hodnotě. Pak Choi čínské zelí obsahuje velké množství vitamínu A, B, C i K, dále železo a vápník. V listech se nachází rovněž karoten, antioxidanty a složky, které bojují proti vzniku sklorózy. Konzumace této odrůdy čínského zelí se doporučuje i díky zvýšenému obsahu látek, které podporují a hojí zažívací ústrojí.

Použití zelí Pak Choi

Díky svému drobnému vzrůstu je čínské zelí Pak Choi skvělou přísadou do nejrůznějších salátů. Listy stačí odtrhat, eventuálně nalámat na menší kousky, nemusíte si však dělat starosti s odstraňováním tvrdých částí či krájení na malé kousky. Naopak v salátech vyniknou větší listy, které krásně křupají a dodají jim trochu exotický nádech. Ačkoliv se čínské zelí Pak Choi nejčastěji konzumuje bez tepelné úpravy, lze jej možné rovněž smažit, vařit nebo zapékat. Pak Choi doplní chutě jiných druhů zeleniny, stejně jako chuť masa či mořských plodů.

Recept na nudle s kuřecím masem a Pak Choi

Na závěr našeho povídání o čínském zelí Pak Choi přikládáme jednoduchý recept, který se nám osvědčil. Nejprve uvaříme čínské nudle a během toho si nakrájíme kuřecí maso na nudličky, natrháme Pak Choi lístky, nadrobno nasekáme jarní cibulku, česnek, papriku a zázvor. Na plotně rozpálíme velkou pánev Wok, ve které osmahneme kuřecí nudličky a přidáme veškerou zeleninu. Nakonec přidáme trochu kuřecího vývaru a na závěr uvařené čínské nudle. Pokrm lze dle chuti doplnit o sójovou omáčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno