Listový špenát jako příloha

Špenát je velmi chutnou a cennou listovou zeleninou. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a při správné přípravě je skvělou přílohou, vhodnou nejen k masným pokrmům.

Přemýšlíte nad zdravou a zajímavou obměnou jídelníčku? Zkuste vyměnit tradiční přílohy, jakými jsou knedlíky, rýže či brambor, za listový špenát. Skvěle podtrhne chuť masa a dalších pokrmů a nasytí. Příprava listového špenátu jako přílohy je vcelku jednoduchá. Je však zapotřebí získat kvalitní čerstvý špenát, který je z hlediska chuti na mnohem vyšší úrovni než mražený špenát v kašovité formě. Zapomeňte na chvíli na své dětství a nevábný špenát ze školních jídelen a připravte si listový špenát jako přílohu, která bude kralovat na vašem talíři.

Příprava listového špenátu

Vše začíná nákupem špenátu. Ačkoliv může být obtížnější narazit na čerstvý špenát na pultech řetězců, objevuje se tam stále častěji. Pokud jej v jednom řetězci nenajdete, zkuste se podívat jinde, v některém bezpochyby bude. Vybírejte jen takové kusy, které jsou na první pohled čerstvé, bez povadlých a nahnilých listů. Špenát důkladně propláchněte a nechte okapat. Následně jej zbavte kořínků a eventuálně některých špatných listů, které jste v obchodě přehlédli, a v závislosti na potřebách a konkrétním receptu buď nakrájejte najemno, nebo natrhejte na jednotlivé lístky.

Různé variace listového špenátu

Listový špenát lze jako přílohu připravit různými způsoby, některé z nich si představíme. Na rozehřátou pánev nalejte trochu olivového oleje a na něm dozlatova orestujte nakrájenou šalotku či cibuli. Následně přidejte lístky salátu, které působením tepla viditelně ochabnou a povadnou. Pro zvýraznění chuti můžete přidat prolisovaný česnek, osolte a opepřete. Ještě krátce restujte a můžete podávat.

Další variantou je připravit listový špenát na sezamovém oleji. Opět na rozpálenou pánev vložte špenát a česnek, stále míchejte. Následně můžete pro zvýraznění chuti přidat několik kapek sójové omáčky a máte-li radši sladší chutě, přidejte i cukr, který nechejte na pánvi zkaramelizovat. Listový špenát lze doplňovat nejrůznějšími ingrediencemi, nedietní variantou je jeho příprava s na kostky nakrájenou slaninou, naopak dávku vitamínů a minerálů můžeme zvýšit i přidáním piniových oříšků či jiných semen.

Špenát obsahuje poměrně vysoké množství vitamínu A, také betakaroten, vitamín B, vápník, sodík, železo či hořčík. Použitím listového špenátu pro přípravu přílohy tak nejen ozvláštníme své pokrmy, ale také uděláme něco pro své zdraví a doplníme vysoké množství blahodárných látek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno