Jahodová povidla

I když jsou jahody v obchodech k dostání celý rok, ty pravé, voňavé, sluncem políbené, seženeme jen několik týdnů v roce. Ale v té době jsou snad všude a můžeme si je tedy užít. A to třeba jako jahodová povidla.

Jsou skvělé i samotné, s cukrem, šlehanou smetanou nebo do koktejlu. Čerstvé jahody ale dlouho nevydrží, takže přebytek musíme nějak zpracovat. Můžeme upéct koláč, uvařit jahodové knedlíky, zamrazit je nebo si udělat nějakou dobrotu do sklenic na zimu.

Krájené jahody

Co jsou povidla

Pravá povidla, tak jak je vařily naše babičky, neobsahují přidaný cukr. Ovoce se prostě jen vařilo (a urputně míchalo), dokud se z něj neodpařila voda natolik, že hmota odpadávala z vařečky ve velikých kusech. Pak se napěchovalo do sklenic nebo jiných nádob a často jen povázalo namočeným celofánem a provázkem. Když povidla vychladla, byla tak tuhá, že se dala krájet nožem. Takto připravené ovoce uložené v chladu se nekazilo. Nastala-li potřeba, hospodyňka nadloubala potřebné množství, přilila vodu, rozmíchala nebo rozvařila, přidala cukr, skořici či jiné koření, a použila třeba do buchet.

Jak vaříme povidla dnes

Tak tahle povidla vařit nebudeme. Je to zdlouhavé a náročné na čas. Dlouhým varem ovoce tmavne a získává karamelovou chuť, zato ztrácí mnoho vitamínů. Dnes jsou populární lehké zavařeniny, které příliš neztrácejí barvu a zůstanou v nich aspoň nějaké vitamíny. Děláme-li povidla, snažíme se co nejvíc ušetřit čas (populární je dělat povidla v troubě) a přidáváme do nich cukr, aby byla hned k použití.

Povidla a jahody

Povidla z jahod nejsou moc obvyklá. Dříve se vařila z lesních jahod, které nemají tolik vody a rychleji se svaří. Ale samozřejmě, jde to i ze zahradních jahod. Pokud chcete zkusit něco jiného, než tradiční džem, jdeme na to.

Jahodová povidla z trouby

Ingredience:

  • 2 kg jahod
  • 0,5 kg krupicového cukru
  • 2 lžíce jablečného octa
  • 1 vanilkový lusk (nemusí být)
  • 4 lžíce bílého rumu

Kromě toho si připravíme hluboký buchtový pekáč, který vyložíme dvojitým pečícím papírem.

Postup

  1. Jahody umyjeme, odstopkujeme a nakrájíme na půlky, malé necháme celé. Nasypeme je na pekáč a polijeme octem. Dáme péct do trouby na 200-250 °C na 20-25 minut. Během pečení nemícháme!
  2. Pekáč vyndáme z trouby a jahody rovnoměrně zasypeme polovinou cukru. Znovu pečeme 15 minut.
  3. Pekáč znovu vyndáme. Pokud by jahody z vrchu nebo po okrajích hnědly, směs opatrně zamícháme, abychom neprotrhli papír. Zasypeme zbylým množstvím cukru a vrátíme do trouby na dalších asi 15 minut. V této fázi již hlídáme a případně lehce mícháme, aby hmota nehnědla. Budou-li povidla po posledních 15ti minutách ještě vodnatá, pečeme dalších 10-15 minut nebo dle potřeby.
  4. Do hotových povidel vmícháme zrníčka vanilkového lusku (pokud chceme) a rum. Plníme do nahřátých sklenic, uzavřeme vysterilizovanými víčky a otočíme dnem vzhůru. Přikryjeme ručníkem, aby sklenice déle udržely teplo. Vychladlé obrátíme a uložíme.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno