Kustovnice čínská – pěstování

Kustovnici čínskou, jejíž plody godži jsou známé pro své blahodárné účinky, si můžete vypěstovat i sami doma. Pěstování kustovnice čínské je u nás stále oblíbenější, tak proč to nezkusit? Kustovnice čínská se volně vyskytuje na území Japonska, Číny a Koreje. I když se objevuje v drsných podmínkách Himalájí, není na pěstování příliš náročná, a proto se úspěšně daří pěstovat ji také u nás. Pěstování kustovnice čínské je nenáročné, rostlině se daří i ve slabých podmínkách s chudou půdou. I přesto se jí bude nejlépe dařit v teplých oblastech a všude tam, kde je dostatek slunečního záření. Pravidelná zálivka pochopitelně růstu kustovnice prospěje. Čím lepší podmínky pro pěstování, tím bude kustovnice více růst a plodit větší množství plodů, které budete následně moci využít právě jako bohatý zdroj vitamínů a blahodárných látek.

Výsadba

S výsadbou kustovnice čínské doporučujeme začít v průběhu března. Při výsadbě semen (na kustovnici však můžete narazit i v podobě sazenic, pěstování je pak ještě snazší) nezapomínejte na dostatečně velké rozestupy, ty by měly být nejméně dva metry. Kustovnice může dorůstat až do výšky dvou a půl metrů a roztahuje se i do šířky, proto je potřeba s dostatečným prostorem v okolí jednotlivých rostlin počítat. Pro pěstování kustovnice se snažte používat půdu, která má hodnotu ph kolem 8, vyroste vám ale prakticky kdekoliv.

Péče o rostliny

V průběhu růstu doporučujeme pravidelné hnojení chlévskou mrvou. Kustovnice čínská rovněž vyžaduje pravidelnou závlahu, při běžných srážkách v průběhu roku však stačí zalévat jednou za 20 dní. Pořádnou zálivku se kustovnice čínská zaslouží především ihned po zasazení a také na podzim během poslední zálivky.

Plody a jejich konzumace

Ačkoliv se u nás velmi často kustovnice čínská pěstuje jen jako okrasná rostlina, nejcennější na celém pěstování jsou plody godži. Právě díky nim se kustovnice řadí mezi nejvzácnější rostliny světa. Plody godži jsou totiž plné vitamínů a zdraví prospěšných látek, působí příznivě na celá lidský organismus. Obsahuje mj. 18 druhů aminokyselin, minerály, betakaroten, extrémní množství vitamínu C, vitamíny E, B a látky, které podporují imunitní systém. Podle tradiční čínské medicíny pomáhá tato rostlina prodlužovat lidský život a léčit mnohá onemocnění. Pokud se do pěstování kustovnice čínské pustíte, získáte krásnou, ale také velmi užitečnou a vzácnou rostlinu, jejíž plody vám pomohou posilovat svůj imunitní systém a těšit se celkového zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno