Lupina

Lupina bílá neboli vlčí bob je méně známá luštěnina. Patří k méně známým druhům luštěniny, hojně se však používá v pekařství a dalších odvětvích potravinářského průmyslu. Jak ji používat, jak chutná a co obsahuje?

Lupina bílá je luštěnina, která patří do čeledi bobovitých rostlin. Jedná se o jednoletou rostlinu, dorůstající výšky až 120 cm. Plodem je lusk, který obsahuje několik semen. Právě ty jsou důležité a používají se v potravinářském průmyslu. Plody se často označují jako Tremoso a populární jsou především v Jižní Americe a v Portugalsku. Zatímco u nás s plody lupiny běžně v kuchyni nepracujeme, ve zmíněných zemích se používají jako příloha k jídlu, ale také např. jako pochutina k pivu.

Pozor na českou lupinu

Zatímco ke konzumaci je vhodný lupina bílá, v českém prostředí se pěstuje především lupina mnoholistá. Plody lupiny, která roste u nás, však rozhodně k přípravě pokrmů nepoužívejte. Obsahují totiž látky ze skupiny alkaloidů, které poškozují játra, srdce, ledviny i nervový systém a způsobují halucinace. Lupina mnoholistá je výrazně toxická, v kuchyni používejte jen plody lupiny bílé, které jste zakoupili v obchodě.

Význam a použití lupiny

Lupina je plodina, která byla známá již v dobách starého Egypta i Antiky. Používá se jako krmivo a i v Česku se v minulosti používala jako zelené hnojivo. Velký význam má především v oblasti gastronomie. Již jsme zmínili Portugalsko a Brazílii, kde se plody lupiny konzumují běžně, a to buď jako příloha, nebo jako pochutina třeba k pivu. S lupinou se však setkáte i jinak, např. ve Středomoří je oblíbená lupina, naložená ve slaném nálevu. Z lupiny se vyrábí rostlinné lupinové mléko, v mnohém podobné mléku sójovému. V pekařském průmyslu a při výrobě těstovin se uplatňuje lupinová mouka.

Příprava lupiny

U plody lupiny bílé obsahují toxické látky, které mohou negativně působit na lidský organismus. Proto se doporučuje konzumovat vařené plody, naložené několik dní ve vodě. Plody se zbaví hořké chuti i toxických látek.

Lupina a zdraví

Lupina je zajímavou surovinou pro všechny, kteří se zajímaví o zdravý životní styl. Lupinovou mouku však používají i osoby, které trpí celiakií. Proto se i v potravinářském průmyslu často používá k výrobě bezlepkových produktů. Lupina obsahuje až 40 % proteinů, pouhých 10 % tuků a poměrně velké množství vlákniny. Lupina obsahuje velmi malé množství sacharidů. U některých osob však může vyvolávat alergické reakce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno