Lupinová mouka

Ačkoliv si čeští konzumenti pomalu zvykají na různé alternativy klasické pšeničné mouky, lupinová mouka je u nás pořád velkou neznámou. Lupina neboli vlčí bob je přitom bohatým zdrojem bílkovin a minerálů a je vhodná i pro celiaky.

Lupinová mouka se vyrábí z lupiny bílé neboli vlčího bobu. Lupina bílá je vlastně jen jedním z mnoha druhů vlčích bobů, hospodářsky se však pěstuje nejčastěji a používá se právě mimo jiné k výrobě lupinové mouky. Jedná se o luštěninu, která se pěstuje již od doby Antiky a starověkého Egypta. Lupina bílá je jednoletá bylina, již na pohled chlupatá, která dorůstá výšky až přes metr. S vlčím bobem tohoto typu se setkáte nejčastěji v oblasti východního Středomoří, především na území Albánie, Řecka či Bulharska. U nás se příliš nepěstuje, v minulosti se pěstovala jako krmivo pro zvířata. Lupina bílá se však pěstuje poměrně jednoduše, a díky tomu nevyžaduje použití drastických nezdravých pesticidů a hnojiv. Proto je její použití ekologické a z hlediska příjmu i zdravé. Pro výrobu lupinové mouky se používají lusky, zbytek rostliny slouží k výkrmu zvěře.

Látky, obsažené v lupině

Lupina bílá je poměrně neznámým zdrojem bílkovin, což je škoda. Se svými téměř 40 % obsahu bílkovin se vyrovnává populární sóji. Obsahuje málo tuků, a proto je skvělou součástí diet a zdravých jídelníčků. Nesmíme zapomenout na dostatek vlákniny, který nám v dnešní době docela výrazně ve stravě chybí. Lupina bílá se používá k výrobě nejrůznějších nemasných produktů, od tofu až po těstoviny. My se však dnes blíže zaměříme na jediný produkt – lupinovou mouku.

Lupinová mouka

Lupinová mouka je 100 % mouka, vyrobená z vlčích bobů. V pekařském odvětví se používá docela často, a to především díky svým emulgačním vlastnostem, které dokáží částečně nahradit žloutky a tím i přinést finanční úsporu. Lupinová mouka je jednou z možných alternativ pro osoby, trpící celiakií. Neobsahuje lepek, je vhodná pro zařazení do bezlepkových diet. Všichni, kteří se snaží snížit příjem lepku na minimum a udělat tak něco pro své zdraví by při pečení a dalším použití mouky mohou využít právě alternativu z vlčích bobů.

V dnešní době se v obchodech se zdravou výživou s lupinovou mouku běžně setkáte, i když možná v pestré nabídce alternativ ji snadno přehlédnete. Pokud rádi experimentujete, lupinová mouka je skvělým řešením. Její použití je stejné jako použití běžné mouky, hodí se k pečení, zahuštění omáček apod. Již jsme upozornili na emulgační vlastnostmi, díky kterým můžete snížit množství vajec, udávaných v daném receptu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno