Oregano – pěstování

Oregano je velice známé koření, které si většina z nás kupuje již jako usušené koření. Nicméně použití čerstvého oregana v kuchyni je něco tak úžasného, že byste to rozhodně měli vyzkoušet. Inspirovat se můžete zejména ve středomořské kuchyni. Kromě toho, že oregano považujeme za jedno z nejcennějších koření, jedná se také o léčivou rostlinu. Její pěstování není vůbec složité, můžete to dělat doma v květináči, na balkoně nebo rovnou v zahradě.

Oregano

Co je oregano?

Oregano (latinsky Origanum vulgare) je vytrvalá rostlina, dosahující v průměru výšky 20-50 cm. Vytváří husté větvičky plné listů, které mají vejčitý a tupý tvar. Na listech je možné najít světlejší body, což jsou žlázy, které označujeme jako silice. Oregano kvete od června do srpna. Jakmile objevíte na své rostlině květy, listy již nesklízejte. Ztratily své aroma i léčivé schopnosti (ne úplně, ale jsou dosti omezené). Květy mají světle růžovou až fialovou barvu a přitahují včely a motýly. Oregano se ve svém přirozeném prostředí nachází v Evropě, Asii i severní Africe. Daří se jí zejména v suchých a skalnatých polohách.

Pěstování oregana

Tato bylinka potřebuje pro svůj růst zejména teplo a slunce. Proto pro ni vyberte místo, kde jí tyto podmínky můžete splnit. Na půdu není nijak náročná, nemusí se jednat o úrodnou půdu, důležité ale je, aby to byla dobře propustná půda s pH blízkým neutrálnímu. Dokáže se vyrovnat s neúrodnou, kamenitou půdou, ale nemůže tolerovat přebytečnou vlhkost. Oregano lze pěstovat také venku, ale ujistěte se, že jste si zakoupili mrazuvzdornou rostlinu. Některé druhy oregana vydrží teploty až do -20 °C.

Oregano

Výsev oregana

Pokud jste se rozhodli pro pěstování ze semen, což je velice snadné, začněte s tím brzy na jaře. Je dobré si rostlinu předpěstovat doma a ven ji vysadit až jako vzrostlou sazeničku. Avšak výsev je možný také přímo do země, v tomto případě bychom ale měli počkat až na druhou polovinu května, kdy už zpravidla nehrozí nebezpečí mrazu. Semínka jsou velmi malá, takže je dobré je smíchat s pískem, čímž docílíte rovnoměrnějšího výsevu. Saďte je do hloubky 0,5 cm. Asi po dvou týdnech si můžete všimnout prvních rostlinek.

Jednocení rostlin

Ideální vzdálenost jednotlivých rostlin je ve sponu 50×50 cm. Protrhejte proto své rostliny, pokud rostou příliš hustě. Právě příliš hustý růst způsobuje mnohé plísňové a houbové choroby a omezuje rostliny v růstu. Ty pak nedosáhnou takové velikost, jaké by dosáhnout mohli, což snižuje váš celkový výnos. Vytrhané rostliny můžete zkusit přesadit – pokud jste si počínali jemně a opatrně, měli by se ujmout i po přesazení.

Oregano

Péče o mladé rostlinky

Mladé rostlinky oregana ještě nejsou natolik silné, jako ty již vzrostlé, které vám dokážou tolerovat více zahradnických nedostatků (delší sucho, přelití apod.). O mladé rostlinky je třeba se náležitě starat. Pravidelně je zalévejte. Hnojení není obvykle nutné. Ze škůdců rostlinu napadají hlavně mšice a někteří roztoči. Příliš podmáčená půda může způsobit hniloby kořenů. Proto se doporučuje do půdy přidat trochu písku, pro usnadnění odtékání vody. Ve spodní části květináče by měly být drenážní otvory, které umožní odtok nadbytečné vody.

Sklizeň oregana

Listy můžete sklízet, jakmile rostlina dosáhne dostatečné velikosti, a to ještě před vykvetením rostliny. To lze oddálit, když budete pravidelně zaštipovat vrcholy rostliny. můžete sklízet jednotlivé listy nebo celé větvičky. Použít je můžete ihned čerstvé do nejrůznějších pokrmů, nebo je můžete usušit. Teplota sušení by neměla překročit 35 °C. Sušenou bylinku skladujte na tmavém místě ve vzduchu propustném obalu (jako je například papírový sáček). Čerstvé bylinky mají větší aroma i léčivé účinky. Rostlina je vhodná i pro mrazení. Stonky můžete dát do textilních sáčků a umístit do skříně jako odpuzovač můr.

Oregano

Složení oregana

Bylina obsahuje až 1 % silice (hlavními složkami jsou karvakrol a thymol) a dále fenolové kyseliny, flavonoidy, fytosteroly, hořkost, vitamín C, seskviterpeny a minerální soli.

Léčivé vlastnosti

Léčivé vlastnosti oregana jsou známy již od starověku. Hippokrates je doporučoval ve stavech nervového vyčerpání, plicních chorob a hemoroidů. Ve 12. století byly učiněny pokusy o léčbu malomocenství. Nyní je známo, že oregano má expektorační (usnadňuje vykašlávání), antispazmodický, diuretický, baktericidní, diaforetický, antiseptický a trávicí stimulační účinek. Oregano se doporučuje při respiračních onemocněních. Pomáhá mimo jiné při kašli a bronchitidě. Používá se také při onemocněních močových cest, při léčbě nachlazení a chřipky jako sedativa.

POZOR! Oregano nelze používat ve velkém množství nepřetržitě, protože může způsobit podráždění.

Oregano

Oregano v kuchyni

Oregano je základním kořením ve středomořské kuchyni, bez kterého se neobejde žádné jídlo. Používá se za účelem dodání chuti pokrmů, jako je pizza, boloňské špagety, špagety carbonara, lasagne a ravioli. Všimněte si, že většina těchto receptů pochází ze středomořské části Evropy. Zde se používá také při přípravě plněných paprik. V Gruzii se často používá v kombinaci s lilkem. Tuto bylinku bychom měli přidávat do těžko stravitelných pokrmů z fazolí, hrášku, vajec a zelí. Stejně jako jiné koření je třeba používat také oregano s mírou, aby jeho chuť v pokrmu nebyla dominantní.

Využití oregana na zahradě

Oregano lze použít na zahradě k vytvoření naturalistických zákoutí a vytvoření postele v provensálském stylu. Může zdobit suchá místa, je ideální pro skalky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno