Chci zhubnout: jak nejlépe zdravě zhubnout

Jak zdravě zhubnout? Na co v procesu hubnutí nesmíte zapomenout? Co možná o shazování kil nevíte?

Pro dosažení dlouhodobého a ustáleného výsledku při hubnutí, vytyčeného cíle na ručičce váhy a pročištění organismu od škodlivin je nutné a hlavně přijmout jisté stravovací návyky.
Je také nutné si uvědomit, kolik kilogramů chceme shodit a jakým způsobem. Je totiž rozdíl hubnout způsobem, kdy odbouráváme tuky a škodliviny z těla, jen pozměněním jídelníčku a pitného režimu nebo jestli tzv. , naběhneme ´ na nový, zdravější životní styl, kdy se snažíme pro naše tělo udělat něco dobrého ve smyslu pohybu a sportu.
Obecně je doporučován druhý, výše uvedený způsob hubnutí, pokud tedy lékařem nebyly zjištěny zdravotní problémy takového rázu, že sport by v tomto případě nebyl ideálním řešením. Než tedy začneme s aktivním odbouráváním tuku, je nutné uvědomit si několik podmínek a zákonitostí tohoto procesu. Chcete-li tedy opravdu snížit vaši hmotnost, neměl by být úbytek hmotnosti vyšší než 0,5- 1 kg / týdně. V opačném případě neodbouráváte tuky, ale svalovou tkáň. U většiny komerčních diet a přípravku na zhubnutí jsou zprvu efekty rychlé a viditelné, ale po pár týdnech se hubnoucí proces naopak zastaví úplně a po dalších týdnech se váha opět vrátí na svoji původní hmotnost. Proces hubnutí by tedy měl být pozvolný, zato ale dlouhodobý a zdravý. Je jasné, že každy sám zná své tělo nejlépe, tudíž by jsme k nápravě životosprávy měli přistupovat s ohledem na sebe samé. Mnoho lidí chybuje v procesu shazování kilogramů tím, že omezuje přísun potravy na minimum, v domnění, že čím méně toho sní, tím méně přiberou. Je to ale právě naopak. Pokud neposkytneme tělu dostatek živin, vitamínů a minerálů, tělo si začne ukládat tukové zasoby z příjmané potravy a my se pak můžeme marně snažit o zhubnutí. Proto se nyní zaměřme na základní aspekty, nezbytné pro zdravé hubnutí.

V přípravné fazi diety není na škodu protřídit z lednice veškeré produkty, které by nám v úspěšném zbavování se kil mohly bránit. Tučné výrobky – salámy, tučné sýry, klobásky a uzené maso raději věnujte sousedce, či připravte své drahé polovičce bohatou večeři, každopádně vy se těchto lákadel ani nedotkněte. Stejně tak dejte sbohem majonéze,máslu, bílému pečivu, čokoládě, zmrzlině, prostě všem lákadlům, které vaše lednice neodmyslitelně skýtá.
Nežli se vidáte na nákupy, poctivě si sepište nákupní lístek. V něm by nemělo chybět tmavé, celozrnné pečivo, nízkotučný sýr, kuřecí či dětská šunka, kuřecí maso, spousta ovoce a zeleniny, rýže a nesmíme zapomenout i na pitný režim. V procesu pročišťování organismu, kdy se tělo během prvních týdnů diety zbavuje škodlivých látek, je důležitým pomocníkem pitný režim- ten rozhodně nezanedbávejte. Člověk by měl během dne vypít 2-3 litry tekutin denně. Ale pozor! Dieta nedovoluje žádné sladké nápoje jako např. cola, džusy a sladké sirupy. Pročišťujme tedy naše tělo nejelépe čistou neperlivou vodou, popřípadě zeleným čajem, v teplé i studené podobě, který je pro tento proces jako stvořený. Nejenže nás příjemně povzbudí energií, ale naše tělo je po něm den ode dne zdravější. Po nákupu si pozorně projděte zakoupené potraviny a sepište si jídelníček např. na 3-4 dny dopředu. Zapomeňme tedy na trápení se s omezováním jídla, spíše zmenšeme porce a dopřejme tělu 5 porcí denně.

Pro nastartování organismu je důležitá snídaně. Zde se nesmíte omezit pouze na rychlé vypití kávy či čaje. Na snídaní potřebujete klid a čas. Přivstaňte si tedy raději o 15 minut dříve a přichystejte si bohatou snídani. Pokud na to vaše tělo ještě není zvyklé, zkuste jídlo přijímat postupně. Začněte např. s bílým jogurtem. Během dne vydáte spostu energie, proto nezapomínejte na chvíli pauzy i během dopoledne, kde si pochutnáte na celozrnné tyčince či ovoci. Nikdy, ale opravdu nikdy, neodbývejte sebe i své tělo rychlým a tučným obědem ( např. pizza či hot dog na stánku), to by pak celé vaše snažení přišlo nazmar. Vyhrazte si obědovou půlhodinku, na kterou máte právo a papírování nechte na chvíli uležet. Psychologické testy dokazují, že pokud člověk do sebe , hází ´ jídlo přílišnou rychlostí, tloustne mnohem více, než-li člověk, který ji klidně a pomalu. Je to způsobené přenosem nervových vláken, kdy se informace o tom, že jíte, musí dostat až do mozku. Pokud tedy jíte rychle, mozek nestačí tuto informaci zpracovat a vy nejenže budete o pár kilo těžší, ale za dvě hodiny opět pocítíte hlad.Během odpoledne také klesá soustředivost a dopadá na nás únava, proto kolem 16-17 hod. odpolední dopřejme tělu nějakou , vzpruhu ´ v podobě doma nakrájene zeleniny, jogurtu apod. Nesmíme také zapomenout na pitný režim. Já osobně doporučuji večeřet maximálně do 18 hod. večerní. Samozřejmě, pokud práce vyžaduje občasné firemní akce a večeře, lze někdy zhřešit. Pokud se, ale podobné akce objevují ve Vašem diáři častěji, dopřejte si k večeří lahodnou polévku či výborný zeleninový salát na různé způsoby. Pokud trávíte večery doma, můžete experimentovat s večeří dle libosti, a třeba přesvědčit členy rodiny, aby se ke zdravému životnímu stylu přidaly. Pochutnat si pak můžete na přírodním kuřecím plátku se zeleninou ( oblohy musí být vždy více) a rýží,na salátu s kuřecím masem, krevetami, apod.Během večera ovšem na Vás může přijít lákadlo největší a to tzv , mlsná ´. Místo rozbalení tabulky čokolády ovšem nakrájejte ovoce, zalijte jej bílým či ovocným jogurtem a dochuťte kousky mandlí či rozinek. Uvidíte, že i tato varianta vám brzy zachutná.

Typy na různé variace jídel, dochucení a inspirace při vaření, Vám prozradím již příště ve článku, věnovaném výhradně dietní stravě a produktům. Prozatím Vám přeji hodně sil a odhodlání při změně Vašeho životního stylu. Protože pevná vůle dojít k vytyčenému cíly, je ta nejpodstatnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno