Výlet k Lesu Království, k nejkrásnější české přehradě

Není to v Česku jediná přehrada postavená v romantickém historizujícím slohu, ale bývá označována jako nejkrásnější. Les Království. Jméno této vodní nádrže na Labi zní tajemně. Ještě tajuplněji působí přehradní hráz a stavby kolem hráze – jako bychom se ocitli ve středověkém hradu. Přehrada s elektrárnou Les Království je od roku 2010 zapsána jako národní kulturní památka. Výlet lze spojit s návštěvou hospitalu v Kuksu.

Les Království na řece Labi

Necelých šest kilometrů před  Dvorem Králové, a to proti proudu Labe, byla počátkem 20. století vystavěna přehrada nazvaná Les Království (je možno se setkat s názvy Těšnov či Bílá Třemešná). Byla vystavěna ve stejnou dobu a v rámci společného záměru jako přehrada Labská ve Špindlerově Mlýně.

Důvody přehrazení Labe

Prvotní myšlenka přehrazení Labe se stala aktuální po roce 1897, kdy se údolí od Vrchlabí přes Dvůr Králové až k Pardubicím proměnilo následkem obrovské povodně doslova v měsíční krajinu. Bylo proto rozhodnuto vystavět dvě říční hráze, které by zadržovaly náhlé přívalové vlny. Jedna byla vystavěna pod Špindlerovým Mlýnem a druhá – Les Království – v úzkém údolí řeky nad Dvorem Králové,“ čteme na www.interregion.cz.

Krásnější „mladší sestra“

Labská (postavena v letech 1910 – 1914) překvapuje svou výstavností, v níž se uplatňují historizující prvky. Tento styl se bohatě rozvinul v pseudogotickém „romanizujícím“ duchu o šest let mladší přehrady Les Království. Byla postavena níž po proudu Labe u Dvora Králové nad Labem.

Tři přehrady v jednom slohu

Roku 1897 zasáhly Čechy rozsáhlé a ničivé povodně, což v zemských orgánech vyvolalo téměř okamžitou odezvu. Co se Labe týče, byly zasaženy oblasti od hor až po Pardubice. Proto bylo rozhodnuto o výstavbě dvou vodních děl, jež by přívalové vody zadržely:
  1. přehrad Labská (u Špindlerova Mlýna)
  2. a Tešnovská (dnešní přehrada Les Království).
Podklady pro stavební projekt začalo roku 1903 připravovat Technické oddělení pro úpravu řek v Praze, vedené stavebním radou Ing. Josefem Plickou. To také vypracovalo projekt minimálně na Pařížov, z čehož lze dovodit, že Labská i Les Království pocházejí ze „stejné ruky“.
Technické oddělení bylo součástí zemského výboru, který byl nástupcem bývalé Zemské komise pro úpravu řek v království Českém. Z jejího fondu také byla výstavba financována.
Pařížov: 1908 vodoprávní povolovací výměr, 1909 – 1913 výstavba, stavěla firma arch. Čeňka Křičky a Ing. Vendelína Dvořáka, rozpočet 1,5 mil. rakouských korun.
Labská: 1910 – 1914 výstavba (se zdržením v době 1. sv. války), stavěla vídeňská firma Redlich a Berger, rozpočet 3,5 mil. rakouských korun. Stavba byla ukončena v roce 1916, kolaudace však proběhla až 18.10. 1918.
Les Království: 1910- 1920 výstavba (se zdržením v době 1. sv. války), stavěla firma J. V. Velflík, Praha a strojní zařízení dodala firma Fanta a Jireš, Praha, rozpočet 4,7 mil. rakouských korun. Po dokončení výstavby šlo o největší vodní nádrž v tehdejší Česko­slovenské republice.
  • Na pěší výlet k Lesu království se vydáme právě z tohoto města.

Jak pěšky k přehradě

Na dvorském náměstí vyhledáme červenou turistickou značku. Převede nás přes Labe. Na rozcestníku „U Zoo“ odbočíme vpravo (zelená k zoo se odklání vlevo).

Červená značka vede ulicí Elišky Krásnohorské. Projdeme obcí Filířovice až k rozcestníku „Bílá Třemešná aleje“. Přestoupíme na modrou respektive zelenou značku. Obě dovedou přímo na hráz Lesu Království.

  • Cesta ze Dvora Králové měřila jen 5,3 kilometru.

Základní technické parametry vodního díla

  • Typ gravitační, oblouková zděná z královédvorského pískovce.
  • Umístění v úzkém kaňonovitém údolí Těšnov u Dvora Králové n.L.
  • Výška koruny hráze nad terénem 32,7 m.
  • Výška koruny hráze nad základovou spárou 41 m.
  • Šířka v koruně 7,2 m.
  • Šířka komunikace na koruně hráze 4,2 m.
  • Šířka v úrovni základů 37 m.
  • Délka v koruně 218 m.
  • Poloměr zakřivení hráze v půdoryse 200 m.
  • Sklon návodního líce 1 : 0,14 a 1 : 0,1.
  • Sklon vzdušního líce 1 : 0,79.

Zdroj: (prehrada-les-kralovstvi.cz)

Aktivity v okolí přehrady

Naučná stezka Lesem království

  • Naučná stezka je zaměřená především na přírodu, lesnictví, dendrologii a poznávání zvěře. Zavede na přehradu Les Království.
    Naučná stezka Lesem Království začíná v areálu Hájemství a je ukončena na přehradě Les Království. Celková délka trasy je čtyři kilometry se sedmi zastaveními, která jsou zaměřena na lesnictví, dendrologii, zvěř a přírodu. Stezka je připravena především pro pěší.
    Příležitostní pěší návštěvníci se mohou po břehu jezera projít alespoň částí značené naučné stezky.

Koupání v přehradě

  • Koupání v přehradě Les Království není možné, přehrada slouží jako zásobárna pitné vody.

Rybolov v Lese Království

Místa k rybaření jsou na vodní nádrži Les Království označena tabulkami. Na mimopstruhovém revíru, který se táhne od přehradní hráze až po konec vzdutí, který je označen tabulemi, je povolen celoroční rybolov a platí zde klasicky celosvazové povolenky.
Vnadit, nahazovat anebo lovit ryby je povoleno ze břehu, ale chytat se může až 100 metrů od přehradní hráze.
Na revíru je stanovena i individuální horní míra kapra, a to 65 cm.
Mezi nejčastější úlovky zde patří nejen kapr, ale i candát, štika, okoun, úhoř a sumec.
Přítoky jsou chovné a rybolov je na nich zakázán.
Policie ČR společně se zástupcem Českého rybářského svazu chodí kontrolovat dodržování rybářského řádu,  ale též i porušování zákazu stanování, kempování, rozdělávání ohňů a jiného porušování zákona,“
uvádí se na portále leskralovstvi.eu.

Zpátky z Bílé Třemešné

Na zpáteční cestu je možno vyžít vlak.

  • Po zelené/modré se vydáme stejnou cestou na rozcestník s červenou.
  • Ta zavede do Bílé Třemešné, kde zastavuje vlak (trať Jaroměř – Stará Paka).
  • Cesta k vlaku neměří ani čtyři kilometry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno