Zálivka na zeleninový salát

Příprava zálivky na salát není vůbec nijak náročná. Pokud se naučíte připravovat si své vlastní zálivky, můžete ušetřit nemalé peníze. To proto, že hotové zálivky a dresinky, které jsou dostupné v obchodech, také obvykle dost stojí. Jejich domácí příprava znamená lepší chuť a zlomkovou cenu. Navíc si je můžete doladit podle své chuti.

Čím se liší zálivka a dresink?

Obvykle jsou oba dva tyto termíny zaměňovány. Jsou ale lidé, kteří mezi nimi vidí následovný rozdíl: zálivka je podle nich spíše vodové konzistence, to znamená, že je obvykle průhledná. Jejími složkami může být ocet, citronová šťáva, olivový olej a další. Dresinky jsou oproti tomu hustější konzistence. Jejich základem může být majonéza, jogurt, sojanéza nebo třeba zakysaná smetana. V současné době se už ale termíny dresink a zálivka skutečně používají jako synonyma.

Zálivka

Nebezpečí salátových zálivek

Pokud si dáváte salát, protože hubnete, pak byste si měli na zálivky a jejich složení dávat dobrý pokrm. Protože i takový salát může být kalorickou bombou. To, co v zálivce rozhodně vidět nechcete, je majonéza, smetanový sýr nebo smetana. Tyto dva produkty jsou příliš tučné. Také zálivky založené na olejích byste měli konzumovat v omezených množstvích. Dobrými složkami jsou naopak bílé jogurty, bylinky, ocet, citronová šťáva a omezené množství sladidla.

Jednoduchá příprava

Zálivky obvykle připravujeme pouze tak, že smícháme několik ingrediencí dohromady. K tomuto účelu můžete použít metodu „protřepání lahve“. Jednoduše do skleněné lahve dejte všechny ingredience, uzavřete ji a protřepte. Výhodou je, že si můžete připravit větší množství dresinku, který nemusíte spotřebovat hned a přitom nešpiníte nádobí. Trvanlivost dresinku samozřejmě závisí na použitých ingrediencích. Zálivky do salátu přidáváme až těsně před podáváním. Takže z lahve si vždy odlijete jen potřebné množství.

Salát

Bylinky v zálivce

Pokud zálivka níže obsahuje bylinky, je jen na vás, zda použijete bylinky čerstvé nebo sušené. Někteří považují čerstvé bylinky za lepší, nicméně jsou i lidé, kteří ocení spíše nepříliš silnou chuť sušených bylinek. Takže to záleží na vás (nebo na tom, jaké zásoby bylinek doma máte). Platí ovšem, že aby sušené bylinky dodaly dresinku chuť, musí být do něj přidány aspoň dvě hodiny před podáváním. Čerstvé bylinky ochutí salát za 15 minut.

Pikantní zálivka se zázvorem

Tato zálivka obsahuje na 2 polévkové lžíce (což je cca 30 ml) asi 54 kalorií, 0,2 g bílkovin, 3,5 g sacharidů a 4,5 g tuku. Připravíte si ji jednoduše tak, že spolu vyšleháte 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce sezamového oleje, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce javorového sirupu, 1 lžíce rýžového octa. Jakmile je směs dobře promíchaná, přidejte ještě 1 utřený stroužek česneku a 1 lžičku strouhaného zázvoru. Dobře promíchejte. Podávejte k libovolnému salátu.

Balzamikové vinaigrette

Jedná se o poměrně dost známý dresink (nebo chcete-li zálivku), jejímž základem je olivový olej. Proto je i kaloričtější, na dvě polévkové lžíce připadá 166 kalorií. Nejprve smíchejte 3 lžíce balzamikového octa, 1 utřený stroužek česneku a 1 lžíci dijonské hořčice. Všechno pořádně promíchejte a za stálého šlehání přilévejte tenkým pramínkem 118 ml olivového oleje. Následně osolte a opepřete podle chuti.

Olivový olej

Italská zálivka

Získáte ji jednoduchým smícháním těchto ingrediencí: 56 ml řepkového oleje, 56 ml bílého vinného octa, 2 lžíce medu, 1 lžíce strouhaného parmazánu, 1 lžička italských bylinek, 1 lžička sušeného cibulového koření, 2 utřené stroužky česneku, sůl a pepř podle chuti.

Ranch zálivka

Jedná se o poměrně proslulou zálivku, která využívá zejména řecký jogurt. Obsaženo je také podmáslí v malém množství. Bohužel, podmáslí se dá obvykle sehnat pouze v litrovém balení. Pokud jej nespotřebujete na něco jiného, můžete ho jednoduše zamrazit. Nalijte ho do tvořítka na led a nechte zmrznout v kostky. Ty pak můžete vytáhnout, až je budete znovu potřebovat na dresink nebo do jiného receptu. Zálivku připravíte smícháním těchto ingrediencí: 118 ml podmáslí, 2 lžíce řepkového oleje, 2 lžíce citronové šťávy, 2 utřené stroužky česneku, 1 lžíce sušené petrželky, 1 lžička sušeného kopru, 1 lžička cibulového koření, sůl a pepř podle chuti.

Avokádová zálivka

Avokádo je považováno za nejtučnější ovoce. S množství zálivky bychom to tedy přehánět neměli. Myslete ale na to, že avokádo je zdrojem zdravých tuků, které mimo jiné podporují zdraví srdce. Na přípravu této zálivky bude zapotřebí mixér. Dejte do něho 1 avokádo nakrájené na kostičky, 113 g řeckého jogurtu, 5 g koriandru, 60 ml limetkové šťávy, 2 stroužky utřeného česneku a sůl a pepř podle chuti. Rozmixujte dohladka. Kalorická hodnota této zálivky na 30 ml je 75 kalorií.

  • Tip: k nakrájení avokáda postačí jej podélně rozpůlit (neoloupané), vyjmout pecku (sekněte do ní nožem, aby v ní uvíznul a pootočte jím) a lžící vydlábnout.

Ingredience

Jak nahrazovat ingredience

Jednotlivé recepty můžete upravovat podle své chuti. Jde to například tak, že provedete tyto úpravy:

  • Změňte olej. Řepkový, slunečnicový, olivový nebo dokonce avokádový olej. Můžete zkoušet měnit za ten, který vám v zálivkách chutná nejlépe. Každý olej má totiž svou jedinečnou chuť.
  • Vyměňte kyselou složku. Můžete měnit různé druhy octa – mohou mít různou chuť i barvu. Ocet je možné vyměnit také za citronovou šťávu nebo bílé víno.
  • Změňte koření. Můžete přidat vločky z červeného pepře, abyste trochu zahřáli. K zeleninovým salátům jde dobře také zázvor či kopr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno