Co je glykemický index a jaký význam má při hubnutí?

Pokud chcete zhubnout, musíte se pravidelně hýbat a současně se také musíte správně stravovat. Právě konzumace správných potravin má na hubnutí obrovský vliv. To, které potraviny jsou vhodné a které méně, zjistíte právě díky glykemickému indexu. Jak?

Abychom pochopili význam glykemického indexu, je nutné, seznámit se s pojmy glykémie a inzulín, protože s glykemickým indexem úzce souvisí a jsou vlastně podstatou jeho fungování. Glykémie je krevní cukr, který označuje koncentraci glukózy v krvi. Hodnota cukru by měla být 4,4-6,1 mmol/l v kapilární krvi nebo 3,9-5,5 mmol/l v žilní krvi. Pokud jsou hodnoty nižší nebo vyšší, vždy se jedná o problém. Pokud jsou hodnoty vyšší trvale, jedná se zpravidla o nemoc – cukrovku. Inzulín je název pro hormon, který vzniká v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní a jeho úkolem je snižování hladiny cukru v krvi. Pokud funguje správně, ukládá cukr do buněk a zajišťuje jim dostatek energie. Pokud je cukru ve stravě nadbytek, cukr se ukládá jako tuk a vzniká problém s nadváhou.

Na glykemický index je třeba dávat si pozor

Glykemický index a hubnutí tak spolu souvisí, protože glykemický index je speciální číslo, které vyjadřuje postavení potraviny na žebříčku od 0 do 100 a to na základě toho, jak rychle se cukr obsažený v potravině vstřebává o ovlivňuje hladinu glukózy v krvi. Glykemický index je proto základem redukční diety, která je založena na konzumaci potravin s nízkým indexem, protože jejich cukr se uvolňuje pomaleji. Díky tomu se člověk cítí sytý po delší dobu.

Jaké potraviny konzumovat?

Pro lidi, které trápí obezita a chtějí s ní něco dělat, jsou vhodné potraviny s nízkým glykemickým indexem. Jsou to potraviny v indexem menším než 55. Mezi tyto potraviny patří ovoce a zelenina, tmavá rýže, černý chléb, fazole, celozrnné těstoviny a další. Glykemický index by měli sledovat hlavně lidé trpící cukrovkou a všichni, kdo chtějí zhubnout a zároveň tělu dodávat energii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno