Jak zahustit džem

Snažíte se zpracovat zásobu domácího ovoce? Pak se vám budou určitě hodit tipy na to, jak zahustit džem. Chcete přece, aby se dobře roztíral a při překlopení ze sklenice nevytékal, nebo ne?

Pro začátek je dobrou zprávou to, že se některé druhy džemů zahušťovat nemusí. Jsou to zejména ty z jahod. A nezáleží na tom, zda vám jako základ džemu poslouží jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa) anebo o něco delikátnější jahodník obecný (Fragaria vesca), který v našich košíčcích končí také jako lesní jahoda. Podmínka je však jediná – jahody nesmíte před zpracováním mýt. Tuto metodu lze tedy použít jen pro ty ze zahrádky.

Želírovací cukr

Pokud už máte džem skoro hotový, ale talířový test se nedaří, jednoduše přisypte k ovoci ještě trochu želírovacího cukru. Stačí jen přisypat, zamíchat a chvíli povařit. Džem by měl získat přesně takovou konzistenci, jakou potřebujete.

Co je to vlastně talířový test

A jak že se hustota džemu zjišťuje? Vlastně je to velmi jednoduché. Stačí vzít talířek z příborníku a dát na něj lžičkou trochu marmelády. Pokud ztuhne, je vše připraveno. Pokud ne, budete muset džem ještě trochu zahustit. A co použít, pokud nechcete sahat po želírovacím cukru?

Obejít se můžete i zcela bez chemie

Želírovací cukr je chtě nechtě umělý produkt. Takže co si vzít k ruce, pokud chcete vařit maximálně nechemicky? Možná vás to překvapí, ale ve hře je i jablečná vláknina alias pektin. Pořídíte ji v každém lepším obchodě a při vaření džemů má své nezastupitelné využití. A jak ho používat? Pro začátek si pamatujte, že čím kyselejší ovoce máte, tím více této látky bude potřeba. Vždy ji však přisypávejte postupně. Předejdete tak tomu, že byste džem jednoduše zahustili příliš moc.

Jak správně používat pektin

Nikdy však tohoto pomocníka nesypejte do džemu přímo. Nejdříve ho pořádně smíchejte s cukrem, který budete do marmelády přidávat, a teprve potom vše zahustíte. A pokud neseženete pektin jablečný, můžete použít i ten z citrusových plodů.

Jak připravovat džem z co nejčerstvějšího ovoce

Chcete. Aby marmeláda chutnala přesně tak, jako kdybyste právě ovoce natrhali ze stromu? Není nic jednoduššího. Stačí, pokud ho před zpracováním na chvíli namočíte do lázně z kyseliny citronové. Bude chutnat opravdu jako čerstvé a jemná kyselost navíc zvýrazní jeho sladkou chuť v džemu. A to je jedinečné chuťové spojení, které vám bude každý závidět. Právě tohle je trik těch nejoblíbenějších marmelád v okolí!

Pikantnosti docílíte těmi správnými bylinkami

Chcete chuť své marmelády pozvednout na docela jinou úroveň? Pak si vezměte k ruce bylinky. Stačí několik lístků a uvidíte, co se bude dít. A po jakých sáhnout? Skvěle se osvědčuje levandule, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Chybu neuděláte ani s bazalkou, mátou nebo pelyňkem. S tím však opatrně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno