Skořice s medem

Med a skořice jsou dvě přírodní složky s mnoha zdravotními přínosy. Někteří lidé tvrdí, že když se tyto dvě složky spojí, mohou vyléčit téměř jakoukoli nemoc. Každá složka zvlášť má mnohá léčivá použití, takže jejich spojením musí vzniknout něco úžasného – všelék! Je to ale skutečně pravda, nebo je síla těchto dvou složek nadhodnocována? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Med

Med a skořice

Med je sladká tekutina produkovaná včelami. Její užívání je možné vysledovat nazpět celými staletími. Používá se jako sladidlo, do kuchyně a také jako lék. Dneska už jsme možná na léčivou moc medu zapomněli, používáme ho spíše na vaření a pečení, nebo si jím sladíme kávu a čaj. Skořice je koření, které pochází z kůry stromu Cinnamomum. Lidé tuto kůru sbírají a suší. Právě díky sušení dostává skořice svůj typicky zkroucený tvar. Skořici můžete zakoupit v celku (v podobě jakési tyčinky) nebo mletou na prášek či jako extrakt. Skořice se používá v kuchyni, jako lék i jako dekorativní prvek (zejména u suché vazby).

Med, skořice: posilují své léčivé schopnosti?

Med i skořice mají samy o sobě mnoho zdravotních výhod. Spousta lidí předpokládá, že spojením těchto dvou látek dochází ještě k většímu posílení jejich léčivých účinků. Toto tvrzení jen posílil článek, který vyšel v roce 1995 (nikoli však vědecky podložený) v Kanadě. V tomto článku byl uveden seznam chorob, které byste měli s pomocí směsi medu a skořice vyléčit. I když tyto dvě přísady mají spoustu zdravotnických aplikací, ne všechna tvrzení o jejich kombinaci jsou podložena vědou.

Formy skořice

Druhy skořice

Skořice je oblíbené koření při vaření a pečení, které lze také brát jako doplněk. Lidé si obvykle neuvědomují, že existují dva různé druhy skořice:

  • Cinnamomum cassia: neboli skořice čínská je v supermarketech nejzastoupenější. Je levnější, avšak také méně kvalitnější než níže uvedená skořice. Má také určité potenciální vedlejší účinky.
  • Cinnamomum verum: čili skořice pravá, nebo také skořice cejlonská. Je mnohem těžší na ni narazit v obchodech. Má výrazně sladší chuť a obsahuje také více aktivních látek, které jsou obsaženy v jejím éterickém oleji. Nejlépe prostudovanou skořicovou sloučeninou je cinnamaldehyd, který dodává skořici její chuť a aroma.

Zdravotní účinky skořice

Skořice má protizánětlivé účinky. Dlouhodobý zánět zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších chronických onemocnění. Skořice má dále potenciál poradit si s některými neurodegenerativními onemocněními (do této skupiny patří například Alzheimerova či Parkinsonova choroba). V neposlední řadě musíme zmínit také pomoc před vznikem některých typů rakoviny. Toto tvrzení je podloženou pouze studii provedenými na zvířatech, kdy se prokázalo, že skořice pomohla předcházet růstu a reprodukci rakovinných buněk. Uvádí se taktéž, že skořice by mohla být přirozenou léčbou na poruchy pozornosti (ADHD), syndromu dráždivého tračníku, premenstruačního syndromu či otravy jídlem.

Med

Zdravotní účinky medu

Pokud hovoříme o zdravotních účincích medu, je potřeba si uvědomit, že ne každý med je stejný. Většina výhod medu je spojena s účinnými látkami, které jsou nejvíce koncentrovány ve vysoce kvalitním nefiltrovaném medu. Mezi ně patří například to, že med je účinný proti kašli. V jedné studii bylo dokonce uvedeno, že med je účinnější proti nočnímu kašli více než dextromethorfan, aktivní složka většiny sirupů proti kašli. Napomáhá ale také při léčbě ran a popálenin. Med je také považován za pomoc při spánku, posilování paměti, přírodní afrodiziakum, léčbu kvasinkových infekcí a přirozený způsob, jak omezit zubní plak, ale tato tvrzení věda nepodporuje.

Společné účinky medu a skořice

Teorie spočívá v tom, že pokud si jak med, tak skořice mohou pomáhat, jejich kombinace musí mít ještě silnější účinek. Studie prokázaly, že zdravotní výhody medu a skořice jsou podobné. Oba jsou například prospěšné v následujících oblastech:

Snížení rizika srdečních onemocnění

Směs medu a skořice má potenciál snížit riziko srdečních onemocnění, protože může pomoci snížit několik jejích rizikových faktorů. Patří mezi ně zvýšená hladina LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů. Vysoký krevní tlak a nízké hladiny HDL (dobrého) cholesterolu jsou dalšími faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění kardiovaskulárního systému.

Skořice

Vysoké množství antioxidantů

Med i skořice jsou látky bohaté na antioxidanty. Ty s sebou přináší prospěch nejen pro zdraví srdce. Polyfenolové antioxidanty zlepšují průtok krve do srdce a zabraňují tvorbě krevních sraženin, čímž snižují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Antioxidanty ale působí protizánětlivě, takže dokážou předcházet celé spoustě chronických onemocnění.

Pomoc při hojení ran

Med a skořice jsou úspěšné při léčbě různých kožních infekcí při lokální aplikací. Ve spojení mohou působit proti bakteriím a snižovat i zánět – a to jsou dvě důležité vlastnosti, které se využívají při léčbě pokožky. Med je úspěšný při léčbě popálenin a může léčit i vředy související s cukrovkou. Skořice má zase antibakteriální účinky, takže spojení těchto dvou může být velice účelné.

Skořice

Pomoc při léčbě cukrovky

Med ani skořice cukrovku léčit neumí. Avšak skořice je při pravidelné konzumaci pro osoby s cukrovkou velice vhodná.  Jedním ze způsobů, jak skořice snižuje hladinu cukru v krvi, je zvýšení citlivosti na inzulín. Skořice zvyšuje citlivost buněk na hormon inzulín a pomáhá cukru při přechodu z krve do buněk. Med má také některé potenciální výhody pro osoby s cukrovkou. Med může snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů u lidí s cukrovkou a zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. V medu je však stále vysoký obsah sacharidů, takže lidé s cukrovkou by jej měli používat s mírou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno