Fíky a zdraví

Fíky se naše stoly dostávají nejčastěji v období Vánoc v sušené formě. V obchodech však můžete narazit i na čerstvé fíky, které jsou chutné a šťavnaté. Jak mohou prospívat našemu zdraví?

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že díky své sladkosti je fík nevhodnou potravinou během redukčních diet, opak je pravdou. Fík obsahuje látky, které v organismu udržují hladinu krevního cukru na správné hladině, čímž se výrazně posiluje schopnost spalování tuků. Glykemický index fíků je velmi malý, díky tomu stačí pár kousků a budeme se cítit nasyceni po dlouhou dobu. Rovněž často panují dohady o tom, zda jsou lepší čerstvé fíky než ty sušené. Příznivce sušených fíků pravděpodobně potěšíme, jelikož ty sušené obsahují prakticky stejné množství živin a prospěšných látek, jako fíky čerstvé. Pojďme se podívat, jaké konkrétní látky obsahují a jak mohou prospět lidskému organismu.

Fíky a obsah látek

Fíky obsahují především sacharidy, vitamíny E, B a menší množství vitamínu C a A. Jsou bohaté na obsah fosforu, vápníku, železa a draslíku. Čerstvé fíky obsahují značný podíl vody, díky čemuž působí močopudně. Díky mírným projímavým účinkům mohou rovněž sloužit jako přírodní projímadlo. Dále obsahují až 6 % bílkovin a také balastní látky, pomáhající s vyrovnáním hladiny cukru v krvi.

Fíky pro doplnění energie

Pokud vás trápí nedostatek energie, psychická únava, nízká výkonnost či problémy se soustředěním, fíky mohou pomoci. Díky obsaženým látkám podporují nervovou soustavu, zlepšují náladu i zmírňují psychické napětí. Proto se často řadí do kategorie přírodních antidepresiv.

Podpora zažívání

Fíky obsahují poměrně vysoké množství vlákniny, díky čemuž zrychlují metabolismus. Pravidelná konzumace fíků vede ke snížení rizika vzniku rakoviny prostaty či vzniku hemeroidů. Zlepšují peristaltiku střev a díky svým projímavým účinkům pomohou při problémech se zácpou.

Pomoc při osteoporóze

Trápí vás osteoporóza? Konzumace fíků vám může s problémem pomoci. Díky vysokému obsahu vápníku a fosforu působí preventivně proti vzniku osteoporózy a prohlubování problémů, spojených s touto nemocí.

Další blahodárné účinky fíků

Podrobně rozepisovat jednotlivé účinky konzumace fíků by bylo na mnoho řádků, pojďme alespoň stručně vyjmenovat některé z dalších účinků. Konzumace fíků pomůže ženám během menstruace s mírněním jejích projevů, dále snižují krevní tlak, preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami či zlepšují kvalitu pleti. Dodejme, že odstraňují přebytečnou vodu z těla a léčí kožní onemocnění.

Fíky jsou chutnou a především velmi zdravou potravinou s mnohými pozitivními vlivy na naše zdraví. Zkusme proto častěji po těchto plodech sáhnout, ať už v čerstvé či sušené formě, a dodejme našemu tělu spoustu blahodárných látek. Pravidelná konzumace fíků může významně zlepšit zdravotní stav.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno