Makový olej: účinky a vliv na zdraví

Makový olej patří mezi kvalitní za studena lisované oleje, které obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Používá se k vnitřnímu i zevnímu užití a je vhodnou ingrediencí do salátů a dalších pokrmů.

Semena máku jsou až z 50 % tvořeny tuky. Proto jsou ideální k výrobě kvalitních lisovaných olejů. Makový olej nepatří v našem prostředí k hojně rozšířeným druhům olejů, ale v Německu či Francii se s jeho použitím setkáte docela často. Můžete narazit i na celou řadu receptů, které počítají s použitím makového oleje. I přesto, že v našich končinách není makový olej příliš rozšířený, je k zakoupení ve většině obchodů se zdravou výživou a občas se objeví i na pultech běžných řetězců.

Obsah makového oleje

Díky obsahu řady zdraví prospěšných látek má používání makového oleje velký význam. Je bohatým zdrojem zdravých tuků, ale také vitamínů E, či B. Rovněž obsahuje mnerály, např. vápník, hořčík, draslík, železo nebo fosfor. Obsah vápníku je velmi vysoký, společně se sezamem patří mák k potravinám s největším obsahem vápníku vůbec.

Makový olej a vliv na zdraví

A kdy bychom měli po makovém oleji sáhnout? Vzhledem k tomu, že obsahuje vápník i hořčík, je ideálním potravinovým doplňkem pro osoby, které mají problémy s kvalitou nehtů a vlasů. Makový olej pomáhá zklidňovat a uvolňovat. Doporučuje se především při vyskytující se osteoporóze, která trápí značnou část populace ve vyšším věku. Opět díky velkému množství vápníku je třeba působení tohoto onemocnění mírnit.

Vnitřní užívání

Jak jsme naznačili, makový olej lze užívat vnitřně i zvnějšku. Konzumace makového oleje (pití či přidání do pokrmu) pomůže zmírňovat bolesti hlavy, dodat energii a sílu, mírnit bušení srdce či dušnost. Makový olej uspokojuje nervový systém a je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám. Obsahuje velké množství zdravých tuků, je tak ideální náhradou za tuky nezdravé a dobře poslouží i během snahy zhubnout nějaké to kilo.

Vnější užívání

Makový olej používejte i zevně. Trápí vás lámání nehtů nebo suchá pokožka v nehtové oblasti? Pravidelným potíráním nehtového lůžka dochází k vyživování a výraznému zlepšení kvaity nehtů. 3 krát týdně makový olej nanášejte a brzy poznáte rozdíl. Makový olej používejte i v případě, trápí-li vás problém s nekvalitními vlasy a roztřepenými konečky. Konečky vlasů potírejte a tím jim odáte potřebnou výživu. Za několik týdnů budou viditelně kvalitnější a zdravější. Makový olej je rovněž ideální jak masážní olej. Příjemné voní a pomůže od bolesti, hodí se tak k rozmasírování bolestivých míst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno