Kyselina listová: účinky a v jakých potravinách jí najdeme

Kyselina listová je aktuálně považována za velmi důležitou látku v oblasti zdravé výživy. Podívejme se na to, kde ji najdeme a proč nám může být vlastně prospěšná? Kyselinu listovou, jak už název napovídá, najdeme především v listové zelenině. Ta je v současné době považována za důležitou součást našeho jídelníčku kvůli svému obsahu vitamínů a minerálů.

Jak pomáhá kyselina listová

Kyselina listová působí proti vzniku rakoviny kůže. Listovou zeleninu by proto do svého jídelníčku měli zařadit všichni, kteří rádi pobývají na slunci nebo v soláriích. Měla by se stát i součástí jídelníčku těch, kteří již rakovinou kůže onemocněli. Podle některých odborníků může kyselina listová také oddálit příznaky stárnutí. A to nejen fyzické, ale také mentální. Kyselina listová podle vědců může oddalovat stárnutí mozku. Doporučují proto nejen pojídat listovou zeleninu, ale také si z ní třeba připravovat džusy.

Když kyselina listová chybí

Vědci zjistili, že nedostatek kyseliny listové v těle způsobuje megaloblastickou anémii. Jde o stav, kdy jsou červené krvinky zvětšené, deformované, a proto nemohou dobře pracovat, tj. přenášet kyslík. Nedostatek kyseliny listové může způsobit také neplodnost a u dětí i poruchy růstu.

Jakou listovou zeleninu jíst?

Přirozeným zdrojem kyseliny listové je listová zelenina. Přednost bychom měli dát takové, která roste v našich klimatických podmínkách. Jde například o hlávkový salát, který je také bohatý na hořčík a má nízkou energetickou hodnotu. Nebo o špenát, který je důležitým zdrojem vitamínu A i draslíku. Výborným zdrojem kyseliny listové je také zelí, které je velice vhodné i čerstvé – například pro přípravu salátu. Pokud máte rádi trošku „exotiky“, dopřejte si třeba rukolu. Připravit si z ní můžete jednoduchý salát: Rukolu omyjte a dejte do mísy. Na pánvi rozehřejte olivový olej a orestujte na něm několik stroužků česneku (větší pokrájejte na menší kousky). Pak přidejte na plátky pokrájená jablka a orestujte je, až trošku změknou. Přidejte je k rukole, doplňte na kostičky nakrájeným feta sýrem a posekanými vlašskými ořechy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno