Čiroková mouka

Čiroková mouka, vyráběná z čiroku, je bohužel poněkud opomíjeným produktem. Jedná se přitom o plnohodnotnou surovinu, plnou bílkovin, vlákniny i antioxidantů. Neobsahuje lepek, proto je vhodná i pro celiaky.

Čiroková mouka patří mezi méně známé druhy alternativních mouk, vhodných pro celiaky. Čiroková mouka se vyrábí z čiroku, kromě mouky jsou na trhu i čirokové vločky. Hodí se jako náhrada oblíbené a nepříliš zdravé bílé pšeničné mouky. Většinou ji však za běžnou mouku nemůžeme nahradit úplně, aby došlo k zachování vlastností. Doporučuje se poměr 60 % čirokové mouky ku 40 % jiného druhu – pšeničného, žitného ad.

Čirok

Čirok patří mezi obilniny, pěstované po tisíciletí. Jako jedna z mála obilnin neobsahuje lepek, díky čemuž si získala svou oblibu především mezi celiaky. U nás čirokovou mouku zakoupíte především v obchodech se zdravou výživou, čas od času se objeví i na pultech klasických obchodních řetězců. Čirok se pěstuje především na území USA, ve větší míře se pěstuje od 1. poloviny minulého století.

Čiroková mouka – obsah látek

Čiroková mouka je nejen bezlepková, obsahuje však celou řadu cenných zdravých prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vlákniny a bílkovin. Je rovněž zdrojem přírodních antioxidantů, obsahuje totiž anthokyaniny, fenolové sloučeniny či fytosteroly. Čiroková mouka navíc přírodní antioxidanty neztrácí ani při tepelném zpracování, pokud si z ní např. upečete chléb, placky nebo jiné pečivo, výsledný pokrm bude stále zdrojem důležitých antioxidantů. Ty chrání náš organismus před volnými radikály a brání nás před vznikem nebezpečných onemocnění. Čiroková mouka obsahuje rovněž vitamín B, zinek, mangan, selen, železo, hořčík, draslík a jiné minerály.

Čiroková mouka a vliv na zdraví

Díky obsaženým antioxidantům a dalším látkám působí čirok a z něj vyrobené produkty protizánětlivě. Konzumace této mouky vede k výrazným protizánětlivým účinkům. Podle mnoha výzkumů obsažené polyfenoly úspěšně bojují proti rakovině, konkrétně proti rakovině tlustého střeva či rakoviny prsu. Čiroková mouka je skvělým pomocníkem při boji s onemocněním srdce, snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje hodný cholesterol a ten zlý naopak potlačuje.

Použití čirokové mouky v kuchyni

Nejjednodušším způsobem můžeme čirok konzumovat právě ve formě mouky. Tu pak v kuchyni využijeme při vytváření základů na nejrůznější těsta pro chleby, bulky, rohlíky, sušenky, dorty či kaši. Můžete ji přidat do jogurtů, mléčných nápojů, pro zahuštění omáček apod.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno