Koření kari a zdraví

Kari (masala) je směs koření výrazné žluté barvy, které obsahuje až 40 druhů koření. Základem je vždy kurkuma. Kari má ovšem kromě výrazné chuti také celou řadu zdraví prospěšných látek a léčivých účinků.

Kari je kořenící směs, pocházející z jihovýchodní Asie. V největší míře se používá v Indii, kde směsi koření říkají masala. Název kari se používá především pro export, v původních oblastech se pojmem kari označuje pokrm, připomínající ragů. Neexistuje jednotná receptura na tento kořenící přípravek, zpravidla obsahuje 20 až 40 druhů koření. Základem je však vždy kurkuma, která způsobuje sytě žluté zabarvení. Vždy obsahuje také papriku, zázvor muškát či kardamom.

Základem kari je kurkuma

Kari koření má pozitivní vliv na zdraví především díky použití kurkumy, která je po tisíciletí používaná v tradiční medicíně. Kurkuma obsahuje žlutou barvící látku kurkumin. V minulosti se kurkuma používala k urychlení hojení ran i k léčbě zánětů. Kurkumin patří mezi přírodní antioxidanty, které ničí volné radikály a chrání tak organismus před vznikem závažných onemocnění. Kurkuma navíc podporuje činnost zažívacího ústrojí, zabraňuje plynatosti či zácpě.

Kari a zdraví

Pokud jste doposud kari ve své kuchyni příliš nepoužívali, je na čase to změnit. Kořenící směs totiž prokazatelně působí na lidský organismus, preventivně chrání před vznikem určitých nemocí a projevy některých chorob i mírní.

S kari proti rakovině

Již jsme uvedli výše, že obsažený kurkumin je silným přírodním antioxidantem. Díky ničení volných radikálů dochází i k prevenci před rozšiřováním nádorového bujení. Konzumace kari prokazatelně působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

Proti Alzheimerově chorobě

Alzheimerova choroba se týká především osob nad 60 let. Podle mnoha výzkumů osoby, které během svého života pravidelně používali kari, trpěli rozvoje tohoto onemocnění mnohem méně než ti, kteří se kari zcela vyhýbali. Příjem kari pomáhá zpomalovat proces ukládání amyloidu v mozku a chrání jej před ztrátami paměti.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Chcete, aby vám za několik let srdce bušilo tak jak dnes? Kari vám může pomoci. Příjmem kari lze ovlivnit napětí v cévách a tím snižovat krevní tlak. Právě vysoký krevní tlak je často příčinou závažných onemocnění srdce.

Další pozitivní vlivy na zdraví

Kari může našemu organismu pomoci v mnoha oblastech. Posiluje zdraví a pevnost kostí, podporuje funkci jater a tvorbu žluče, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu.

Používání kari je dle tradiční indické medicíny jedním z kroků k dlouhověkosti. Svým způsobem to potvrzují i odborné lékařské výzkumy. Kari jsme si dobře adaptovali u nás a umíme jej používat i v evropské kuchyni. Proto se tohoto žlutého prášku nebojte a čas od času jej do svých pokrmů přidejte. Vaše tělo vám poděkuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno